Szef fundacji edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński powiedział IAR, że kluczem do zwycięstwa w rankingu liceów było konsekwentne budowanie marki szkoły. XIII LO w Szczecinie ma laureatów olimpiad w bardzo wielu dziedzinach.

Waldemar Siwiński dodał, że z pomocą władz miasta, szczecińskie liceum stosuje techniki znane z rynku futbolowego. Sprowadziło do siebie z Radomia nauczyciela fizyki Marka Golkę, który jest rekordzistą Polski pod względem wykształcenia finalistów i laureatów olimpiad technicznych i fizycznych.

Wśród liceów drugie miejsce zajął ubiegłoroczny laureat, czyli XIV liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie, a na trzecim miejscu znalazło się Liceum Akademickie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które awansowało z miejsca czwartego.

Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie osiągnęło sukces przede wszystkim dzięki dużym inwestycjom w szkołę. Waldemar Siwiński mówi, że w tej placówce znajdują laboratoria, których może jej pozazdrościć niejedna firma technologiczna.

Technikum w Kleszczowie znalazło się po raz pierwszy w zestawieniu, ponieważ wcześniej nie spełniało kryteriów udziału. Chodziło o liczbę maturzystów, która musiała wynosić co najmniej 12 osób. W tym roku szkoła ta po raz pierwszy spełniania ten warunek.

>>>Czytaj więcej: Autostrady - polski priorytet. Potem będą budowane już tylko ekspresówki

Na drugim miejscu znalazło się Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, które tym samym utrzymało swoją pozycję sprzed roku. Na trzecie miejsce spadł natomiast ubiegłoroczny zwycięzca - Technikum Zawodowe nr 7 w Nowym Sączu.