Na pewno jedną z przyczyn uspokojenia na polskim rynku walutowym były kolejne działania podjęte przez NBP. Bank centralny ogłosił harmonogram działań na otwartym rynku, co zostało jednoznacznie przyjęte przez ekspertów za znak, że NBP jest dobrze przygotowany do wsparcia banków komercyjnych w pozyskiwaniu pieniędzy.

"Jestem przekonany, że w niedługim czasie rynek walutowy powinien zacząć wracać do równowagi. Pakiet zaufania spełnia swoją rolę i pracujemy nad dalszymi jego etapami" – powiedział szef NBP Sławomir Skrzypek dziennikarzom po spotkaniu prezydenta z ekonomistami i prezesami największych polskich banków. Podkreślił, że dzięki temu pakietowi rynek bankowy jest bezpieczny.

Ponadto, przed rozpoczęciem spotkania u prezydenta Skrzypek powiedział, że obecnie NBP nie przewiduje interwencji na rynku walutowym, ponieważ bank co "miał zrobić dla bezpieczeństwa instytucji finansowych, to już zrobił."

Przypomniał, że w ramach realizacji „Pakietu zaufania” od 17 października NBP umożliwił bankom zawieranie umów na swap walutowy – najpierw w euro i dolarze, choć zapowiedział już rozszerzenie tych operacji także na franka szwajcarskiego.

Reklama

Jak dowiedział się tymczasem nieoficjalnie portal forsal.pl, obecnie trwają rozmowy między polskim a szwajcarskim bankiem centralnym na temat udostępnienia polskiemu bankowi szwajcarskiej waluty. Jak przewidują pytani przez portal bankowcy, jeśli umowa zostanie sfinalizowana w przyszłym tygodniu, na polskim rynku międzybankowym znowu pojawi się, tak bardzo oczekiwany frank szwajcarski.

JK,AL,PAP