Zastępca przewodniczącego Federalnej Rady Narodowej nie chciał jednak podać szczegółów w rozmowie z PAP. Po czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej Ali Jassim Ahmed wyjaśnił, że strona polska zaoferowała wiele pomysłów, które mogą służyć ewentualnemu "ściągnięciu" arabskiego kapitału. Rozmowy dotyczyły też m.in. sektora chemicznego i innych branż gospodarki.

W środę i czwartek na zaproszenie marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza przebywa z oficjalną wizytą w Polsce Abdul Aziz Abdullah Al-Ghurair - przewodniczący Federalnego Zgromadzenia Narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wraz z delegacją.

Abdul Aziz Al-Ghurair z delegacją został także przyjęty przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Podczas wizyty w Polsce spotkał się też z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. Ponadto spotkał się z przedstawicielami Grupy Parlamentarnej Polska - Zjednoczone Emiraty Arabskie, Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Ali Jassim Ahmed podkreślił, że delegacja jest zadowolona z wizyty w Polsce. Powiedział, że miała ona na celu "rozpoznanie wzajemnych możliwości inwestycyjnych" i to się udało.

Reklama

Dodał, że rozmowy dotyczyły także kwestii "prawno-traktatowych", m.in. umowy dwustronnej o podwójnym opodatkowaniu. Jak powiedział, ta umowa została podpisana w latach 90. przez polski rząd, ale nie była nigdy ratyfikowana i dlatego nie obowiązuje.

Prezes KIG Andrzej Arendarski powiedział na spotkaniu, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich można znaleźć dobrych partnerów handlowych i inwestycyjnych dla Polski. Dodał, że powinna powstać mieszana komisja przedstawicieli izb gospodarczych i przedsiębiorców obu krajów. Podkreślił, że działa już podobna komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele izby z Polski oraz Arabii Saudyjskiej.

Ekspert KIG Agnieszka Salamończyk powiedziała PAP, że w ostatnich latach prowadzone były rozmowy z jedną z izb Zjednoczonych Emiratów Arabskich nt. zacieśnienia współpracy poprzez otwarcie przedstawicielstwa KIG w jednym z emiratów arabskich. Dodała, że w czasie obecnej wizyty padła propozycja, żeby projekt ten wsparła federacja izb przemysłowo-handlowych arabskiego kraju. "Jesteśmy otwarci na taką propozycję" - zaznaczyła.

Obroty towarowe Polski ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w 2007 r. wyniosły 421,3 mln dol., w tym eksport 302,1 mln dol., a import 119,2 mln dol. Z kolei w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2008 r. obroty te wyniosły 599,2 mln dol., przy czym eksport 514,5 mln dol., a import 84,7 mln dol. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że w tym roku obroty sięgną ok. 870 mln dol.

AL, PAP