SpaceX – firma Elona Muska ogłosiła w środę na Twitterze, że w 2018 roku planuje wysłać na Marsa bezzałogowy statek kosmiczny Dragon.
Start rakiety Thales Falcon 9. Źródło: SpaceX / Media

SpaceX została założona w 2002 roku. Jej ostatecznym celem ma być umożliwienie życia ludziom na innych planetach. Firma, która obecnie wykorzystuje rakiety Falcon 9, pracuje jednocześnie nad MCT (Mars Colonial Transporter), czyli kolonialnym transporterem przeznaczonym do wykorzystania na Marsie. Nadchodzące misje „Red Dragon” będą świetną okazją do prac nad wyglądem transportera.

Reklama

Planning to send Dragon to Mars as soon as 2018. Red Dragons will inform overall Mars architecture, details to come pic.twitter.com/u4nbVUNCpA

— SpaceX (@SpaceX) 27 kwietnia 2016

SpaceX wykonuje misje kosmiczne dla komercyjnych klientów satelitów okołoziemskich oraz ma umowę z NASA na transporty załogowe i cargo.

Wersja cargo statku kosmicznego Dragon znajduje się obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za miesiąc zostanie zrzucona do Pacyfiku. SpaceX pracuje także nad wersją załogową statku Dragon, a jej przedstawiciele zapowiadają, że pierwszy lot testowy załogowego urządzenia będzie przeprowadzony za 2-3 lata.

>>> Polecamy: Kopalnie w kosmosie. Niezwykłe plany małego kraju z Europy

Aby przenieść statek kosmiczny Dragon ma Marsa, SpaceX będzie musiała wykorzystać Falcon Heavy – znacznie mocniejszą rakietę, nad którą pracowano przez wiele lat. Pierwsze test rakiety Falcon Heavy rozpoczną się w listopadzie.

Przedstawiciele firmy SpaceX uważają, że ponowne wykorzystanie rakiet to klucz otwierający nam dostęp przestrzeni kosmicznej. W kwietniu firmie udało się przeprowadzić udane lądowanie części rakiety Falcon 9 na bezzałogowym statku-dronie pływającym po Atlantyku. Na konferencji prasowej tuż po tym lądowaniu, Elon Musk zapowiedział, że więcej o swoich planach lotów na Marsa powie w czasie Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Meksyku, który odbędzie się we wrześniu 2016 roku.

Tymczasem NASA ma nadzieję, że wyśle pierwszych ludzi na Marsa w latach 30. XXI wieku.

Recently tested Dragon 2’s SuperDraco propulsive landing system at our McGregor, TX facility. Key for Mars landing pic.twitter.com/dV1nhKDMhr

— SpaceX (@SpaceX) 27 kwietnia 2016