Komisja Nadzoru Finansowego zaleca bankom, które nie mogą pozyskać walut na rynku, by zrezygnowały z kredytów we frankach szwajcarskich. Nadzór ostrzega, że może wszcząć postępowania przeciwko instytucjom, które nie wywiązują się z umów z klientami lub wstrzymują wypłaty. Jeden z banków już się naraził na nieprzyjemności ze strony kontrolerów nadzoru.
- 4 listopada KNF wszczęła postępowanie administracyjne wobec jednego z banków, który mimo zaleceń nadzorcy nie zaprzestał udzielania kredytów walutowych - czytamy w komunikacie KNF.
Nie wiadomo, o który bank chodzi. Wcześniej pojawiały się informacje, że kłopoty z wypłatami kredytów we frankach ma DomBank. Jak dowiedziała się GP, DomBank zrezygnował z pożyczek walutowych. Jednak jego przedstawiciele twierdzą, że decyzja nie ma nic wspólnego z ostrzeżeniem nadzoru.
- Komunikat KNF jest z 6 listopada, a my od początku października zaczęliśmy ograniczać sprzedaż kredytów w walutach obcych, by na koniec października z nich zrezygnować i skoncentrować się na kredytach w złotych. Decyzja ta wynikała z oceny sytuacji rynkowej - mówi Anna Szepke-Krzyżaniak z DomBanku.
Reklama
O decyzji DomBanku pośrednicy kredytowi dowiedzieli się od GP.
- Nikt nas o tym nie poinformował - mówi Aleksandra Łukaszewicz z Open Finance.
- Prawie dwa tygodnie temu DomBank poinformował nas, że wycofuje się z kredytów we frankach, ale po dwóch dniach zmienił decyzję - twierdzi Sebastian Saliński z Gold Finance.
- Do nas nie dotarła informacja, że DomBank wycofał kredyty walutowe - mówi Paweł Majtkowski z Expandera.
- Ten komunikat nadzoru jest ostrzeżeniem dla banków, aby uważały na kredyty walutowe, bo w najbliższym czasie nadal mogą być problemy - mówi dr Marcin Piątkowski z Akademii im. Leona Koźmińskiego.
KNF stwierdziła, że banki nie powinny wykorzystywać franków, które uzyskają za pośrednictwem NBP w ramach Pakietu Zaufania, do zwiększania akcji kredytowej, bo w ten sposób tylko powiększą kłopoty na rynku międzybankowym. Nadzór zapowiedział, że będzie rekomendował, aby franki z NBP wykorzystywane były wyłącznie do obsługi dotychczas zaciągniętych zobowiązań.
FRANKI NAPŁYNĄ DO POLSKI
Polski rynek zostanie zasilony frankami szwajcarskimi - mówi prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Będzie to robione dwoma kanałami: przez Europejski Bank Centralny, w postaci operacji typu repo, i przez bank Szwajcarii (operacja swap).