"Europejski Pakt Przyszłości dla Pracy" zawiera dziewięć propozycji. Jak zauważa dziennik "Financial Times Deutschland", Steinmeier nie uzgodnił ich z kanclerz Angelą Merkel.

"Podstawowa filozofia paktu jest prosta: musimy podjąć energiczne działania, by zapewnić miejsca pracy i dobrobyt. Musimy działać mądrze, tak by dziś stworzyć podwaliny dla jutrzejszego rozkwitu Europy" - czytamy we wstępie do dokumentu, przytaczanego przez niemieckie media.

"Jesteśmy przekonani, że gdy teraz postąpimy właściwie, Europa wyjdzie z kryzysu wzmocniona" - ocenia Steinmeier.

Według niego problem zatrudnienia musi mieć pierwszeństwo w działaniach UE.

Reklama

"Potrzebujemy europejskiego programu kredytowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. W tym celu należałoby zwiększyć zakres kredytów udzielanych przez Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, jak również uprościć przyznawanie kredytów" - ocenia Steinmeier.

Jego zdaniem kraje strefy wspólnej waluty euro powinny w większym stopniu uzgadniać działania i prowadzić bardziej intensywny dialog z Europejskim Bankiem Centralnym.

Steinmeier zaznacza jednak, że nie widzi potrzeby powoływania proponowanego przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego europejskiego "rządu gospodarczego".

Według lidera niemieckiej socjaldemokracji "trudności gospodarcze nie dają powodu do dumpingu socjalnego czy podatkowego".

"Przeciwnie: potrzebujemy obecnie wymiernych postępów w zakresie harmonizacji opodatkowania przedsiębiorstw i odsetek" - ocenia Steinmeier. Domaga się on zamknięcia luk w systemach podatkowych i ograniczenia możliwości ich omijania.

Według polityka należy zapobiec temu, by kryzys finansowy przekształcił się w kryzys wolnego handlu światowego. "Musimy energicznie przeciwdziałać protekcjonistycznym tendencjom i szybko podjąć rozmowy z następną administracją w Waszyngtonie" - ocenia.

Zdaniem Steinmeiera rychłe zakończenie negocjacji o liberalizacji handlu w ramach rundy Dauha byłoby sygnałem, że "sprawiedliwe zasady są najlepszą podstawą wspólnego dobrobytu".

Steinmeier uważa, że na zbliżającym się szczycie G20 w Waszyngtonie w sprawie kryzysu finansowego kraje UE powinny mówić jednym głosem i odgrywać wiodącą rolę w ustanowieniu nowego porządku na rynkach finansowych.

Polityk SPD proponuje także europejską inicjatywę na rzecz rozwoju infrastruktury energetycznej oraz teleinformatycznej, a także "ofensywę badawczą" w dziedzinie rozwoju energii z odnawialnych źródeł.