„Obecna sytuacja na rynku finansowym i rynku miedzi powoduje, że dywersyfikacja działalności jest dla nas koniecznością.” – powiedział prezes KGHM, Mirosław Krutin. „KGHM nie planuje sprzedaży Polkomtela w przyszłym roku. Rozważalibyśmy pozbycie się tych aktywów tylko, gdyby sytuacja na rynku miedzi drastycznie się pogorszyła.” – powiedział Krutin, odmawiając jednocześnie odpowiedzi na pytanie o szczegółowe plany dotyczące zapowiadanych inwestycji kapitałowych.

KGHM jest obecnie właścicielem 19,6 procent udziałów w telekomunikacyjnej spółce Polkomtel.

Nowa strategia spółki nie dziwi, zważywszy na spadające ceny miedzi na głównych rynkach. Światowe ceny miedzi od rekordowych notowań z 2 lipca tego roku spadły już o 59 procent. Cena miedzi na dostawy styczniowe na giełdzie w Szanghaju spadła dzisiaj o 1,6 proc. do 28.800 juanów (4.230 dol.) za tonę.

Na giełdzie w Londynie cena kontraktów trzymiesięcznych na miedź niewiele się zmieniła nad ranem we wtorek i wynosiła 3.665 dol. za tonę, po poniedziałkowym spadku o 5,8 proc.

Reklama

Cena miedzi z dostawą na marzec na rynku Comex na New York Mercantile Exchange spadła o 1,0 proc. do 1,65 dol. za funt, po spadku o 2,8 proc. w poniedziałek.
W tym czasie zapasy monitorowane przez London Metal Exchange wzrosły w poniedziałek o 0,7 proc. do 275.900 ton i był to 19-ty z rzędu wzrost oraz najwyższy poziom zapasów od marca 2004 roku.

Z powodu malejącego światowego popytu na surowce, w trzecim kwartale tego roku KGHM zanotował 38-procentowy spadek zysku.

Prezes KGHM zapowiedział ponadto, że będzie dążył do obniżenia dywidendy za ten rok do „najniższego możliwego” poziomu i nie wykluczył, że jej wypłata może nawet zostać całkowicie wstrzymana.

DM, TB