Justyna Adamczewska, dyrektor programu ŚDM w Orange poinformowała PAP w czwartek, że operator, który jest partnerem strategicznym i technologicznym Światowych Dni Młodzieży odpowiadał za doprowadzenie do Brzegów zarówno tymczasowej infrastruktury telekomunikacyjnej, jak i energetycznej. Rozbudowano i zrekonfigurowano także sieć mobilną w Krakowie.

W Campusie Misericordiae, gdzie podczas ŚDM odbędzie się nocne czuwanie i Msza Posłania z papieżem Franciszkiem wszyscy czterej operatorzy komórkowi działający w Polsce ustawili wspólnie 10 tymczasowych masztów telekomunikacyjnych. Kolejne dwa stanęły w rejonie krakowskich Błoń. Na każdym z nich znalazły się stacje bazowe BTS należące do wszystkich operatorów.

Reklama

„Potrzeby zostały zwymiarowane na podstawie danych otrzymanych na początku od organizatora, przyświecała nam więc idea, aby w Brzegach zapewnić łączność dla 2,5-3 mln użytkowników. Te 10 stacji, które tam posiadamy są już z zapasem, teoretycznie więc powinniśmy się czuć bezpieczni” - oceniła Adamczewska.

Jak ocenił Dariusz Kowalczyk-Tomerski, prezes spółki zależnej Teltech, która odpowiadała za budowę infrastruktury, przygotowanie terenu w Brzegach było ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i technologicznym. „Mieliśmy 1,5 miesiąca na wybudowanie kilkudziesięciu kilometrów sieci w ciężkim terenie, często w błocie” - zaznaczył.

Operator na czas ŚDM uruchomi sześć tzw. stref Orange w różnych miejscach Krakowa, gdzie pielgrzymi będą mogli skorzystać z bezpłatnego dostępu do internetu poprzez sieć wifi i naładować telefony. (PAP)