W głosowaniu wzięło udział 354 posłów; za nowelizacją było 236, a przeciw - 118.

Kontrowersje budziła poprawka, która - zdaniem opozycji - prowadziłaby do komercjalizacji PŻM. Minister skarbu zapowiedział jednak przed głosowaniem, że zgodnie z ustaleniami w koalicji firma nie zostanie skomercjalizowana.

"W Senacie wprowadzimy poprawkę, która pozwoli rozstrzygnąć kwestie PŻM w taki sposób, aby wszystkie strony na tej sali były zadowolone, jak i załoga PŻM. Przedsiębiorstwo pozostanie przedsiębiorstwem państwowym" - obiecał Grad.

Minister dodał, że komercjalizacja była planowana, ale nie w celu prywatyzacji firmy. Zwrócił uwagę, że jego poprzednik z PiS Wojciech Jasiński miał problem z nadzorem nad PŻM. Na początku 2007 r. zlecił kontrolę, która miała sprawdzić m.in. zakupy inwestycyjne w chińskich stoczniach, przekroczenia wskaźnika miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia, poziom wydatków związanych z obsługą prawną, wydatki na reprezentacje, na podróże służbowe kierownictwa przedsiębiorstwa, zatrudnienie pracowników PŻM w spółkach zależnych.

Reklama

"Z uwagi na napotkane w PŻM trudności związane przede wszystkim z brakiem woli współpracy organów przedsiębiorstwa z członkami zespołu kontrolnego, nieprzekazywaniem pełnej dokumentacji lub przekazywaniem dokumentów nieprzetłumaczonych na język polski, zespół kontrolny nie był w stanie rzetelnie ocenić i sformułować wniosków pokontrolnych" - tłumaczył Grad.

"Sytuacja jest przedziwna. Minister skarbu państwa, który odpowiada za mienie publiczne (...) nie jest w stanie skontrolować przedsiębiorstwa państwowego, które posiada kilkadziesiąt spółek prawa handlowego. Dziś sytuacja nie wygląda tak różowo, bo PŻM ma strat z lat ubiegłych na 140 mln zł i przez trzy kolejne lata kapitały ujemne" - informował.

Minister poprosił Sejm, by przeprowadzić zmianę ustawy o przedsiębiorstwie państwowym, która pozwoliłaby wkroczyć kontrolerom do PŻM i sprawdzić, co się w tej spółce dzieje.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ma zapewnić ministrowi skarbu instrumenty pozwalające na prowadzenie skuteczniejszej polityki prywatyzacyjnej.

Aby zwiększyć społeczną akceptację dla procesów prywatyzacyjnych, wprowadzono zasadę jawności. Ma temu służyć m.in. karta prywatyzacyjna, w której będą upubliczniane informacje o prywatyzacji.

Karta będzie zamieszczana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ministra skarbu. Ma ona zawierać informacje m.in. o nabywcy - nazwę firmy, jej formę prawną, siedzibę oraz gwarantowaną przez nabywcę wartość zobowiązań inwestycyjnych.

Celem zmian jest również usprawnienie procesu komunalizacji. Chodzi o bezpłatne przekazywanie należących do SP akcji lub udziałów jednostkom samorządu terytorialnego. Komunalizacja ma dotyczyć spółek, których działalność jest związana z zadaniami, realizowanymi przez lokalny samorząd.

Nowe regulacje przewidują również utrzymanie prawa uprawnionych pracowników do nieodpłatnego nabycia akcji w spółkach, które zostaną nieodpłatnie zbyte przez Skarb Państwa na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto celem zmian jest łatwiejsze zbywanie pakietów mniejszościowych SP w taki sposób, aby nie wymagało to zgody Rady Ministrów.

Teraz ustawa trafi do Senatu.