Rosja nie akceptuje samozwańczego statusu nuklearnego Korei Północnej - powiedział w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin po spotkaniu z prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. Oboje przywódcy uczestniczyli w II Wchodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku,

"Rosja uważa, że rozwiązanie kwestii jądrowej na Półwyspie Koreańskim powinno być prowadzone w ramach ogólnego wojskowo-politycznego odprężenia w Azji Północno-Wschodniej" - oznajmił rosyjski prezydent. Putin zwrócił też uwagę na konieczność tworzenia podstaw wzajemnego zaufania między państwami w regionie. "Oczywiście musimy starannie unikać wszelkich prowokacji" - podkreślił.

Wcześniej na Forum Ekonomicznym apelował o powrót Korei Północnej do międzynarodowych negocjacji w sprawie jej programu nuklearnego.

Z kolei prezydent Korei Południowej Park Geun Hie apelowała o międzynarodowy nacisk na Koreę Północną, aby ta zaniechała swego programu nuklearnego. Zapewniła, że zgada się z prezydentem Putinem co do "dalszego wzmacniania komunikacji strategicznej w rozwiązywaniu problemów związanych programem jądrowym Korei Północnej".

"Korea Północna przeprowadza kolejne test nuklearne i twierdzi, że są to ataki prewencyjne. Dla nas stanowią one śmiertelne zagrożenie" - ostrzegła.

Reklama

24 sierpnia Korea Północna wystrzeliła ze swego okrętu podwodnego rakietę balistyczną. Pocisk przeleciał ok. 500 km i spadł do Morza Japońskiego. Przedstawiciele armii Korei Południowej podkreślili wtedy, że pociski wystrzelone z okrętów podwodnych stanowią szczególne zagrożenie dla stabilności w regionie, bo są trudniejsze do monitorowania.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

W 2013 r. Korea Północna zapowiedziała ponowne otwarcie wszystkich swoich obiektów jądrowych, łącznie z głównym reaktorem w Jongbjon, wyłączonym w 2007 r. w ramach międzynarodowego programu "rozbrojenie za żywność". W październiku 2013 r. wywiad południowokoreański powiadomił, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor w Jongbjon, mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych.

W odpowiedzi na ambicje nuklearne Pjongjangu Waszyngton i Seul zamierzają rozmieścić amerykańską tarczę antyrakietową w Korei Południowej. Projekt ten został ostro skrytykowany przez Moskwę, która obawia się braku równowagi w regionie.

Oba państwa koreańskie są formalnie w stanie wojny, gdyż trwający trzy lata konflikt zbrojny między nimi zakończył się w 1953 roku tylko rozejmem.

>>> Czytaj też: Bez wojny nie ma Putina. Ten system wcześniej czy później musi zbankrutować