Osobom lubiącym podróżować po świecie opłaca się być Niemcem. Takie są konkluzje badania, na podstawie którego powstał ranking państw z największym zakresem turystycznych swobód.

„Turystyczne swobody” definiowane są jako liczba państw, do których może podróżować obywatel danego kraju bez konieczności otrzymania wizy, lub państw, w których otrzyma wizę zaraz po przybyciu.

Okazuje się, że najpotężniejszy jest niemiecki paszport. Umożliwia on podróżowanie bez wiz do 177 spośród przeanalizowanych 218 państw i terytoriów zależnych – wynika z raportu 2016 Visa Restrictions Index sporządzonego przez firmę Henley & Partners. Niemcy piastują tę eksponowaną pozycję od 2014 roku. Tuż za ich plecami znalazł się Szwecja, której obywatele mają możliwość podróżowania bez ograniczeń do 176 państw - pisze Quartz.

Podium rankingu zamykają ex aequo Francja, Finlandia, Włochy, Hiszpania oraz Wielka Brytania (możliwość bezwizowego podróżowania do 175 państw). Tylko o jedno „oczko” gorsze okazały się Belgia, Dania i Holandia.

Polska zajęła w zestawieniu 15. pozycję.

Najmniej wartościowymi paszportami dysponują z kolei Somalia, Irak, Pakistan i Afganistan.

Pozycja w rankingu odzwierciedla jakość dyplomacji danego państwa oraz stan jego relacji z innymi krajami. Wymagania wizowe są również uzależnione od wzajemnych uzgodnień państw w tym zakresie, zagrożeń bezpieczeństwa oraz kwestii związanych z naruszaniem przepisów wizowych i imigracyjnych.

W najnowszym Visa Restrictions Index doszło do kilku spektakularnych awansów, na przykład Kolumbii oraz Portugalii. Ta druga zawdzięcza to wprowadzeniu programu „Golden visa”, który umożliwiał inwestorom spoza USA zakup prawa do pobytu w śródziemnomorskim kraju.

>>> Czytaj też: Ranking prywatnych pakietów medycznych. Sprawdź, gdzie ubezpieczysz się najkorzystniej