Wtorek był kolejnym dniem światowej Konferencji Klimatycznej ONZ w Poznaniu. Sekretarz generalny Ramowej Konwencji ONZ na rzecz zmian klimatu Yvo de Boer wyraził opinię, że w stolicy Wielkopolski raczej nie dojdzie do zawarcia porozumienia ws. tzw. "długoterminowego celu", który ma określić poziom ograniczenia emisji CO2 do 2050 roku.

De Boer powiedział też, że - jeśli ministrowie podczas poznańskiego szczytu nie porozumieją się - do ponownego spotkania może dojść w 2009 r., jeszcze przed kolejnym szczytem w Danii. Przyznał, że nie wie, jak zakończą się negocjacje dotyczące ewentualnego włączenia technologii wychwytywania i magazynowania pod ziemią CO2 (tzw. CCS) do Mechanizmu Czystego Rozwoju.

Koniec epoki taniej ropy

Według dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Nabuo Tanaki, włączenie technologii magazynowania CO2 do Mechanizmu Czystego Rozwoju i inwestycje w infrastrukturę sektora energetycznego ochronią przed skutkami zmian klimatu. Tanaka uważa, że epoka taniej ropy już się skończyła i dlatego potrzebne są nowe elektrownie atomowe, wodne, turbiny wiatrowe i elektrownie CCS.

Reklama

"Jeśli chodzi o technologie CCS, kluczowe znaczenie mają elektrownie węglowe w krajach rozwijających się, zatem należy uwzględnić tą technologię w mechanizmach CDM (Mechanizm Czystego Rozwoju - PAP)" - powiedział Tanaka. Dodał, że większość emisji CO2 pochodzi z elektrowni węglowych w krajach spoza OECD, np. z Chin.

Wiatr uleczy klimat

Z kolei - według ekspertów z organizacji Global Wind Energy Council (GWEC) - zmniejszenie emisji CO2 o 1,5 mld ton rocznie mogą zapewnić technologie pozyskiwania energii z wiatru. We wtorek przekonywali oni, że to metody, które jako jedyne mogą w znaczący sposób zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do 2020 roku. Ich zdaniem, można je łatwo wdrożyć, by do 2020 r. mogły pokrywać nawet 12 proc. światowego zapotrzebowania na energię. Organizacja szacuje, że do 2020 roku emisja CO2 do atmosfery mogłaby się dzięki temu zmniejszyć o 10 mld ton.

"Energia czerpana z wiatru jest wykorzystywana w 70 krajach na całym świecie. Potrzebujemy ambitnych celów redukcji emisji (...), by ułatwiać rozpowszechnianie energii czerpanej z wiatru" - powiedział sekretarz generalny GWEC Steve Sawyer.

Musimy korzystać z odnawialnych źródeł

O wykorzystanie odnawialnych i nowoczesnych źródeł energii apelowała podczas wykładu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Kenijka Wangari Maathai. "Musimy zwrócić się w stronę innych źródeł energii, nowoczesnych, które nie wytwarzają tylu gazów cieplarnianych do atmosfery. Trzeba przekonać też ludzi, pokazać im alternatywę. Nie powinni się bać, że stracą miejsca pracy" - mówiła Maathai. Jej zdaniem, gdyby instytucje finansowe były bardziej rozważne w swoich działaniach, nie byłoby tylu masowych zwolnień.

We wtorek uczestnicy konferencji otrzymali list z apelem o przyspieszenie negocjacji i podjęcie konkretnych decyzji pozwalających na podjęcie działań na rzecz klimatu. Podpisało się pod nim 19 osobistości, w tym Desmond Tutu, Scarlet Johansson, Sir David Attenborough oraz Janina Ochojska.

Gasną nadzieje z Bali

"Nadzieje rozbudzone na ubiegłorocznej konferencji klimatycznej ONZ na Bali gasną, gdy obserwujemy, jak powolny jest postęp w negocjacjach. Dzieje się to kosztem ludzi w najuboższych państwach, ponieważ negatywne skutki zmian klimatu niwelują postęp w walce z ubóstwem i hamują rozwój tych krajów" - napisali sygnatariusze listu.

Podczas konferencji organizacja GlobeScan przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej w listopadzie wśród 1000 polityków i pracowników sektora energetycznego i finansowego z 115 krajów świata.

Ok. 75 proc. ankietowanych wskazało, że walka z globalnymi zmianami klimatu nie musi być przeszkodą dla rozwoju gospodarczego. Oceniając potencjał poszczególnych sposobów pozyskiwania energii w zmniejszeniu emisji CO2, pytani na pierwszym miejscu wskazali energię słoneczną, a zaraz za nią wodną i wiatrową. Nie dostrzeżono szans redukcji emisji dwutlenku węgla poprzez zastosowanie biopaliw uzyskiwanych ze zbóż. Najniżej w rankingu znalazła się energia nuklearna.

W Poznaniu od pierwszego grudnia trwa Szczyt Klimatyczny ONZ COP 14. Obecni na nim przedstawiciele rządów i organizacji pozarządowych podsumowują dotychczasowe dokonania w dziedzinie ochrony klimatu, mają też wyznaczyć nowe zadania. Nowe porozumienie klimatyczne ma być uchwalone w 2009 roku w Kopenhadze.

Konferencja COP 14 - XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto - potrwa do 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.