"W najbliższych latach rynek zintegrowanej fotoniki zdecydowanie przyspieszy. Obserwujemy duże postępy technologiczne w kluczowych obszarach fotonicznego łańcucha dostaw i istnieje realna szansa, że w wielu aplikacjach chipy fotoniczne wkrótce zastąpią chipy elektroniczne. Technologia rozwijana przez PhotonIP zapewnia platformę mającą potencjał do zrewolucjonizowania produkcji fotonicznych układów scalonych" - skomentował prezes i partner zarządzający Vigo Ventures Wojtek Smoliński, cytowany w komunikacie.

Zespół założycielski PhotonIP pracuje w branży fotoniki od lat 90. XX wieku. Wywodzi się z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven. Rozwiązania z dziedziny, w której działa PhotonIP stosowane są w branży motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, w produkcji elektroniki typu wearables czy w centrach danych.

Reklama

"Nasze rozwiązanie likwiduje wąskie gardła w zakresie produkcji fotonicznych układów scalonych dla różnego rodzaju czujników i sieci komunikacyjnych. Inwestycja Vigo Ventures pomoże nam zrealizować nasz pierwszy produkt, a tym samym zaprezentować szeroki zakres możliwości zastosowania naszej technologii" - powiedział współzałożyciel i prezes PhotonIP Rui Santos.

Vigo Ventures wspiera przedsięwzięcia związane z rynkiem fotoniki i deep tech. Pod koniec 2021 roku zainwestował w Deep Detection - spółkę produkującą multispektralne kamery x-ray.

Vigo System jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów czerwieni. Spółka zadebiutowała na GPW w 2014 r.

(ISBnews)