Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,05 proc. i wyniósł 37.689,54 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,28 proc. i wyniósł 4.769,83 pkt. Nasdaq Composite stracił 0,56 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.011,35 pkt. Dow i S&P 500 zakończyły rok ze wzrostem odpowiednio o ponad 13 proc. i 24 proc. Nasdaq zanotował wzrost o ok. 43 proc.

Rynek wykazuje oznaki zmęczenia

Przez większą część mijającego roku tematem przewodnim wśród inwestorów była sztuczna inteligencja, a w centrum zainteresowania beneficjenci rozwoju AI, tacy jak Nvidia, czy Microsoft. Nvidia zyskała w ciągu roku ok. 240 proc., a kurs Meta Platforms wzrósł o blisko 200 proc. Akcje Microsoftu poszły w górę o blisko 60 proc.

Reklama

W poniedziałek giełdy na świecie będą zamknięte ze względu na Nowy Rok.

"Rynek wykazuje oznaki zmęczenia i niewątpliwie wymaga konsolidacji. Jednak dopóki uczestnictwo na rynku pozostanie szerokie, zwyżkowe nastroje powinny podtrzymywać wysokie poziomy indeksów, w miarę uwzględniania w wycenach scenariuszy geopolitycznych i krajowych. Na rynkach panuje ogólny pozytywny konsensus, że rok 2024 będzie równie mocnym rokiem” – powiedział Quincy Krosby, główny globalny strateg LPL Financial.

"Rynki zrealizowały już dużą część zysków przewidzianych na 2024 r. Pozytywna dynamika na rynkach jest oczywiście powiązana ze spadkiem rentowności, więc teraz pytanie brzmi, jak długo ten trend może się utrzymać? To niekoniecznie musi się skończyć, przyszłe stopy zwrotu będą prawdopodobnie bardziej umiarkowane niż na początku listopada, ale jeśli uważamy, że długi koniec krzywej w USA może osiąść się w okolicach przedziału 3,5–4 proc., czyli w miejscu, w którym się znajdujemy obecnie, ryzyko dużego zwrotu jest niewielkie i jeśli firmy będą w stanie w dalszym ciągu generować zyski, wzrosty mogą wynieść kilka proc.” - ocenił Samy Chaar, główny ekonomista w Lombard Odier.

Wpływ agresywnych podwyżek stóp procentowych w USA może jeszcze nie być w pełni widoczny

Inwestorzy analizują perspektywy dla stóp proc. Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują na 83-proc. prawdopodobieństwo, że Fed obniży stopy proc. w marcu. Inwestorzy wyceniają obniżki stóp proc. przez Fed, EBC i Bank Anglii o 150 pb. w 2024 r.

"Przekonanie, że główne banki centralne z pewnością zrobiły wystarczająco dużo, aby stłumić gwałtowny wzrost inflacji w latach 2022–2023, napędza wzrosty na rynkach. Nietrudno wyobrazić sobie nowe wydarzenia, które mogą zaniepokoić rynki, takie jak wybory, znaczne wymagania rządu USA w zakresie finansowania obligacji i/lub wszelkie wyobrażenia o ponownym gwałtownym wzroście inflacji. Jednak na razie nie ma zbyt wielu takich wiadomości i zbyt wielu sprzedających" – powiedział Brian Barish, dyrektor ds. inwestycji Cambiar Investors.

"Widoczna utrata dynamiki gospodarczej w USA pod koniec 2023 r. odpowiada poglądowi, że wpływ agresywnych podwyżek stóp procentowych w USA może jeszcze nie być w pełni widoczny. Niemniej Fed pozostaje na dobrej drodze do dokonania zwykle nieuchwytnego wyczynu miękkiego lądowania gospodarki w 2024 r. Łagodzenie inflacji bazowej zachęciło rynki obligacji i akcji do wykorzystania Fedu jako katalizatora” – napisali ekonomiści z Berenberg w raporcie, dodając, że spodziewają się pierwszej obniżki stóp proc. w USA w maju.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty są wyceniane po 71,37 USD za baryłkę, po spadku o 0,56 proc., a marcowe futures na Brent spadają o 0,09 proc. do 77,08 USD/b.