"Obserwowaliśmy istotny wzrost portfela kredytów dla przedsiębiorstw w 2022 roku. Myślę, że w 2023 roku takich wzrostów już nie będzie" - powiedział Mazur podczas konferencji prasowej.

"Na rynku kredytów hipotecznych widzimy sporą zapaść, ale pewnie ten segment lekko odbije, jeśli stopy procentowe będą rzeczywiście dość szybko spadać" - dodał.

Podkreślił, że na dobrym poziomie utrzymuje się sprzedaż kredytów gotówkowych. Przyznał jednak, że są one obciążone coraz większym ryzykiem.

"Widzimy już pierwsze oznaki spowolnienia. Spodziewaliśmy się że pierwsze symptomy ujrzymy na portfelu korporacyjnym w małych firmach, tymczasem widzimy lekki wzrost kosztów ryzyka na portfelu klientów detalicznych" - powiedział Mazur.

Reklama

Zaznaczył jednak, że nie spodziewa się znaczącej pogorszenia jakości portfela, gdyż bank zawiązał rezerwy na portfele potencjalnie najbardziej wrażliwych na kryzys branż - m.in. przemysłów energochłonnych, budownictwa czy branży motoryzacyjnej.

"Koszt ryzyka za 2022 r. był na poziomie 53 pb. Koszt ryzyka w czwartym kwartale na poziomie 46 pb" - dodał.

Wolumen kredytów w segmencie detalicznym 137,8 mld zł (-0,1%kw/kw i -4,7% r/r). Nowa sprzedaż wyniosła 5,9 mld zł w IV kw 2022 r. (+6,8% kw/kw i -27,2% r/r).

Finansowanie klientów korporacyjnych wyniosło 84,4 mld zł na koniec 2022 r (+1,4% kw/kw i 13,5% r/r).

PKO BP prognozuje, że wartość kredytów ogółem w sektorze bankowym zwiększy się o 2,7% r/r w tym roku (po wzroście o 1,7% w ub.r.); wartość kredytów hipotecznych w złotych spadnie - jak podał bank w prezentacji - o 0,7% r/r w br. (po spadku o 1,6% w ub.r.), zaś kredyty niefinansowych podmiotów gospodarczych zwiększą w tym roku wartość o 4,2% (po wzroście o 4,8% w ub.r.).

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 430,7 mld zł na koniec 2022 r.

(ISBnews)