Ze względu na niestabilne otocznie prawne, banki zastanawiają się nad ponadstandardową wyceną ryzyka przy kredytach długoterminowych, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.

"Funkcjonowanie banków musi mieć zapewnione stabilne otoczenie prawne. Takiego otoczenia nie mamy, to powoduje sytuację, że banki coraz bardziej się zastawiają nad wyceną ryzyka udzielenia finansowane na długoletnie okresy, czy to ryzyko powinno być ponadstandardowo wyceniane" - powiedział Białek podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Jego zdaniem, problem ryzyka prawnego związanego z kredytami denominowanymi we frankach szwajcarskich obciążeniem dla sektora w najbliższych latach.

"Bez systemowego rozwiązania o charakterze ustawowym nie ma szans na rozwiązanie tego problemów. Żeby mówić o stabilnych warunkach finansowania banków, muszą być rozwiązania drogą ustawową" - dodał prezes.

"W żadnym innym kraju unijnym nie było sytuacji masowego podważania umów. Potrzebne jest systemowe rozwiązanie problemu kredytów walutowych" - podkreślił.

Reklama

Białek wskazał, że rosnące regulacyjne obciążenia banków obniżają stopę zwrotu z kapitału, co sprawia, że polski sektor bankowy jest coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów.

"Jako Związek Banków Polskich wyliczamy i prezentujemy poziom obciążeń fiskalnych. W latach 2015-2023 wyniosły one 100 mld zł, z czego 40 mld zł w latach 2022-2023" - podsumował prezes.