Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na instalacje w firmie paneli fotowoltaicznych. Przełomem były przepisy o włączeniu ich do grona prosumentów. Moc mikroinstalacji nie może przekroczyć 50 kW, ale firmy decydują się i na większe elektrownie o mocy kilkuset kilowatów, a nawet kilku megawatów. Niezależnie od wielkości instalacji, zawsze pojawia się pytanie: czy na inwestycje w fotowoltaikę są do wzięcia dotacje. Przedsiębiorcy nie mogą korzystać z programu Mój Prąd i - jak wynika z zestawienia portalu WysokieNapiecie.pl - nie ma już praktycznie dotacji w funduszach unijnych, z nielicznymi wyjątkami. Dostępne są jednak preferencyjne pożyczki i inne dotacje na OZE.

Energia Plus: pożyczki na OZE i kogenerację

Z początkiem października Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nowy program Energia Plus. Budżet przekracza 1,3 mld zł, z czego 1,24 mld to preferencyjne pożyczki, a na dotacje przeznaczono niespełna 50 mln zł. Dotacje będą przyznawane tylko dla jednej technologii - ORC (organiczny cykl Rankine'a), która pozwala na produkcję energii elektrycznej i ciepła, m.in. z ciepła odpadowego, geotermii czy biomasy.

Głównym celem programu jest racjonalizacja zużycia surowców, w tym energii, i ograniczenie wpływu przedsiębiorstwa na środowisko. Konieczny jest audyt energetyczny. W ramach działań można zainwestować w OZE, w tym w turbiny wiatrowe, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, małe elektrownie wodne i pompy ciepła - czytamy w programie. Dofinansowanie obejmie też budowę lub modernizację wewnętrznych źródeł energii z uwzględnieniem kogeneracji.

Kwota pożyczki wynosi do 0,5 mln zł 300 mln zł i pokryje do 85 proc. kosztów przedsięwzięcia. Okres spłaty wynosi nawet 15 lat. W ubiegłym roku z tego programu NFOŚiGW wypłacił prawie 76 mln zł w formie pożyczek.

Skąd jeszcze i w jakiej kwocie można pozyskać fundusze? Czy można dostać dotacje na elektrownie wiatrowe? Jakie województwa oferują wsparcie na poprawienie efektywności energetycznej? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl