Globalne ocieplenie zostało uznane za największe ryzyko dla społeczeństwa w ciągu najbliższych pięciu do 10 lat w raporcie opublikowanym we wtorek przez francuskiego giganta ubezpieczeniowego AXA SA – podaje Bloomberg. Podczas gdy kryzys klimatyczny również znalazł się na szczycie rankingu w 2018 i 2019 roku, w zeszłym roku został wyprzedzony przez choroby i pandemie, gdy koronawirus rozprzestrzenił się na całym świecie.

„Zmiany klimatyczne wróciły na szczyt agendy” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny AXA Thomas Buberl. „To dobra wiadomość, ponieważ w zeszłym roku obawialiśmy się, że eksplozja ryzyk zdrowotnych może przyćmić kryzys klimatyczny”.

Reklama

Ubezpieczyciele stają przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z globalnym ociepleniem – oczekuje się, że ekstremalne zjawiska pogodowe wywołane zmianami klimatycznymi będą stale rosły. Mniej niż jedna piąta spośród 3500 specjalistów ubezpieczeniowych ankietowanych w 60 krajach wyraziła wiarę w to, że władze publiczne mogą złagodzić kryzys.

Badanie wykazało również, że „ryzyko cybernetyczne”, które znalazło się na drugim miejscu listy, jest szybko rosnącą obawą dla ubezpieczycieli. W tym roku około 61 proc. respondentów umieściło cyberbezpieczeństwo wśród swoich pięciu największych obaw, w porównaniu z 54 proc. w 2018 roku. Pandemia spadła na trzecie miejsce.