Problem zanieczyszczenia plastkiem
Zespół naukowców z Universitat Autonoma de Barcelona (Hiszpania) zwraca uwagę, że zanieczyszczenie plastikiem stanowi poważne wyzwanie ekologiczne, mające coraz większy wpływ na zdrowie człowieka, w tym przyszłych pokoleń. Głównym źródłem mikro- i nanoplastiku są opakowania żywności, a ludzie narażeni są na ich działanie przede wszystkim przez inhalację i spożycie.
Mikroplastik w torebkach herbaty
Hiszpańscy badacze, wykorzystując zaawansowane techniki analityczne, szczegółowo przeanalizowali mikro- i nanoplastik uwalniany z różnych typów torebek do herbaty dostępnych w sprzedaży. Wyniki wskazują, że ilość uwalnianych cząstek jest ogromna.
Przebadane torebki wykonano z nylonu, polipropylenu i celulozy. W trakcie parzenia herbaty torebki polipropylenowe uwalniały aż 1,2 miliarda cząstek plastiku na mililitr, celulozowe – 135 milionów, a nylonowe – nieco ponad 8 milionów.
„Dzięki nowoczesnym technikom udało nam się innowacyjnie scharakteryzować te zanieczyszczenia. To istotny krok w kierunku zrozumienia potencjalnych skutków ich wpływu na zdrowie człowieka” – podkreśla Alba Garcia, autorka badania opublikowanego w magazynie „Chemosphere”.
Cząstki mikroplastiku nawet w jądrze komórkowym
Naukowcy poszli krok dalej, co zaowocowało niepokojącymi odkryciami. Zabarwione cząstki plastiku poddano działaniu różnych typów ludzkich komórek jelitowych. Okazało się, że komórki produkujące śluz wchłaniały najwięcej mikro- i nanoplastiku, a cząstki te przenikały nawet do jądra komórkowego zawierającego materiał genetyczny.
Te wyniki wskazują na kluczową rolę śluzu jelitowego w procesie wchłaniania plastikowych cząstek i podkreślają potrzebę dalszych badań nad skutkami długotrwałej ekspozycji.
„Konieczne jest opracowanie znormalizowanych metod oceny zanieczyszczenia mikro- i nanoplastikiem pochodzącym z plastikowych opakowań żywności. Ważne jest także wprowadzenie regulacji prawnych ograniczających to zjawisko, by zapewnić bezpieczeństwo żywności i ochronę zdrowia publicznego” – apelują naukowcy.