O swoich zamierzeniach i planach podczas nowej kadencji Sejmu i Senatu mówili parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej na briefingu prasowym w siedzibie pomorskiej PO.

"Niezmiernie ważne dla nas będzie niedopuszczenie do tego, żeby Lotos zginął z mapy Gdańska, z mapy Pomorza, żeby doszło do połączenia i przejęcia właściwie przez PKN Orlen Lotosu (...) Na to nie będziemy dawali nigdy zgody i będziemy robić wszystko, żeby zablokować te fuzje, zmiany czy przejęcia sreber rodowych Pomorza" - powiedział Neumann, zasiadający w sejmowej komisji do spraw energii i Skarbu Państwa oraz komisji odpowiedzialności konstytucyjnej (zastępca przewodniczącego).

Wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego KO oraz członek sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Barbara Nowacka zapowiedziała, że będzie zabiegać o to, aby samorządy miały więcej pieniędzy na realizowane przez siebie zadania.

„Będziemy dbać o to, aby zbliżające się kłopoty związane ze spowolnieniem gospodarczym – o którym, właściwie już wszyscy mówią, że nadchodzi – nie wpłynęło negatywnie na samorządy, a poprzez samorządy np. na służbę zdrowia i edukację. Dziś widzimy, jak rząd próbuje kosztem samorządów, także pomorskich, łatać swoje dziury w budżecie (…) To będzie jeden z naszych priorytetów, aby pieniądze zostawały w samorządach, aby realnie służyły ludziom, a nie spółkom Skarbu Państwa i pracującym w nich politykom i oficjelom PiS" - dodała Nowacka.

Zastępczyni przewodniczącego sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska zadeklarowała, że jednym z priorytetów KO w tej komisji będzie "bycie (przez Polskę - PAP) skutecznym i widocznym beneficjentem środków unijnych". "Zresztą, Pomorze było do tej pory liderem w tej kwestii. I my na poziomie parlamentu będziemy o to też zabiegać" - zapowiedziała.

"Z tym ściśle wiążą się kwestie ochrony środowiska, ponieważ co najmniej 25 procent nowego budżetu unijnego będzie przeznaczone na tzw. zielone projekty. I dlatego na poziomie parlamentu jedną z rzeczy, o którą będziemy zabiegać w najbliższych tygodniach będzie powstanie nowej komisji ds. ochrony klimatu. Powstało już ministerstwo temu poświęcone o bardzo szerokich kompetencjach. Sprawy klimatyczne w sposób szczególny dotyczą Pomorza, Półwyspu Helskiego oraz miejscowości położonych nad Bałtykiem" - podkreśliła Pomaska.

>>> Czytaj też: Wojna o lit. Boliwia może zmienić światowy układ sił w dostępie do kluczowego surowca XXI wieku