• ExxonMobil zapowiedział, że „drastycznie” ograniczy swoje ambicje związane z wydatkami, jako że opowiada się za umiarkowanym wzrostem cen ropy
  • Exxon planuje odpisać od 17 do 20 mld dolarów wartości aktywów gazu ziemnego
  • Koncern popełnił błąd kupując gazowego giganta XTO Energy za 41 miliardów dolarów pod koniec 2009 roku
  • Exxon obniży wydatki w przyszłym roku do najniższego poziomu od 15 lat

Utrata wartości „kolosalnych aktywów gazowych” Exxona potwierdza, że zakup XTO był epicką porażką – stwierdził cytowany przez redakcję CNN analityk Pavel Molchanov. Odpis dotyczy nieruchomości w USA oraz zagranicznych nieruchomości gazowych w zachodniej Kanadzie i Argentynie.

Exxon nie jest jedynym koncernem naftowym zmuszonym do obniżenia wartości swoich aktywów z tytułu paliw kopalnych. W ciągu ostatniego roku Chevron, BP i Shell również dokonały ogromnych odpisów. Exxon nie tylko obniża wartość swojego portfela gazu ziemnego, ale także całkowicie rezygnuje z niektórych nieruchomości gazowych. Koncern rozważa ich sprzedaż.

Reklama

Mniej gazu, mniejszy budżet

Zamiast inwestować w gaz ziemny, Exxon obiecuje inwestorom, że „nada priorytet krótkoterminowym wydatkom kapitałowym na uprzywilejowane aktywa o największej potencjalnej wartości w przyszłości” – podaje CNN. Exxon zapowiedział, że skoncentruje się na rozwoju swoich ogromnych zasobów ropy naftowej w Gujanie, przyspieszeniu wydobycia w basenie permskim w zachodnim Teksasie oraz na eksploracji w Brazylii.

ExxonMobil wycofuje się również z ambitnych planów zwiększenia inwestycji. Obecnie koncern planuje wydać 19 mld dolarów (lub mniej) w 2021 roku i od 20 do 25 mld dolarów rocznie do 2025 roku. To spora różnica biorąc pod uwagę, to, co Exxon prognozował w marcu: do 2025 r. miał wydać od 30 do 35 mld dolarów rocznie.

Firma planuje zmniejszyć liczbę pracowników na całym świecie o 14 tys. posad, czyli 15 proc., do końca przyszłego roku. Obejmuje to redukcję około 1 900 miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, głównie w siedzibie głównej w Houston.

Pandemia i spadek cen ropy osłabiły już nadszarpniętą kondycję finansową Exxona. Po raz pierwszy od dziesięcioleci firma odnotowała kwartalne straty i po 92 latach w tym indeksie została wyrzucona z Dow Jones Industrial Average. Jeszcze w 2012 roku Exxon był najcenniejszą firmą na świecie. Dziś jednak koncern jest wyceniany na zaledwie 161 mld dolarów – to mniej niż T-Mobile, Nike czy Adobe. Wycena rynkowa firmy zmalała o ponad połowę, na 285 mld dolarów. W połowie 2014 roku wycena rynkowa osiągnęła najwięcej: 446 mld dolarów.