Jak poinformował PKN Orlen, zgodnie z porozumieniem, w przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, koncern zobowiązał się do pokrycia do 100 proc. nakładów inwestycyjnych, ale nie więcej niż 1,8 mld zł - warunkiem będzie zawarcie przez spółkę celową CCGT Grudziądz umowy mocowej.

"PKN Orlen i Energa, należąca do Grupy Orlen, zawarły porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu" - oznajmił we wtorek koncern. Jak ocenił, porozumienie jest kolejnym krokiem w realizacji strategii Orlen2030, zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych i zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.

Reklama

Według PKN Orlen, nakłady inwestycyjne związane z projektem "zostaną pokryte poprzez udzielenie finansowania spółce Energa lub CCGT Grudziądz na kapitał własny lub obcy", przy czym zawarte z Energą porozumienie "określa również zasady nadzoru nad spółką CCGT Grudziądz oraz kierowania projektem".

"Intensyfikujemy działania, które wzmocnią naszą pozycję lidera transformacji energetycznej i zagwarantują neutralność emisyjną w 2050 r. Nasza strategia zakłada osiągniecie powyżej 2,5 GW mocy w odnawialnych źródłach energii, ale także 2 GW w elektrowniach gazowych" - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu. Jak wskazał, kolejnym krokiem, który przybliży PKN Orlen do stawianych celów "może być budowa elektrociepłowni parowo-gazowej w Grudziądzu".

"To projekt, który, w przypadku decyzji inwestycyjnej, istotnie przyczyni się do stworzenia silnego, a przede wszystkim bilansującego się pionu energetycznego koncernu i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski" – oświadczył Obajtek.

PKN Orlen przypomniał, iż jest właścicielem 90,92 proc. akcji Energi, a ta z kolei posiada 100 proc. udziałów w spółce CCGT Grudziądz. Koncern wspomniał także, że Grupa Orlen posiada dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe - w Płocku i Włocławku - oraz zakładową elektrociepłownię w swym zakładzie głównym w Płocku, największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce i jedną z największych w Europie.

PKN Orlen podkreślił jednocześnie, że do 2024 r. zainwestuje też ok. 2,5 mld zł w budowę bloku gazowego o mocy 745 MW w Ostrołęce, a nowa jednostka rozpocznie produkcję energii w 2025 r. "Aktywa energetyczne koncernu obejmują też m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe" - wspomniano w komunikacie.