Jak przekazał PAP w piątek rzecznik PGG Tomasz Głogowski, oferta skierowana jest głównie do osób mieszkających daleko od kopalń, ogrzewających swoje gospodarstwa domowe węglem.

„To pierwsza tak kompleksowa oferta na polskim rynku opałowym. Chcemy umożliwić nabywcom kupno węgla w atrakcyjnych cenach, obowiązujących u producenta, które są znacząco niższe od cen w składach opałowych w Polsce. Program pozwoli także ograniczyć nadmierne marże pośredników i spowoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania dla odbiorców końcowych” – powiedział Głogowski.

Możliwość kupna węgla luzem z odbiorem osobistym adresowana ma być głównie do klientów mieszkających w dalszej odległości od kopalń PGG, nawet na drugim końcu kraju, którzy nie mają możliwości bezpośredniego zaopatrywania się w kopalnianych punktach sprzedaży.

„Przewidujemy, że ta forma sprzedaży spowoduje powstanie +sąsiedzkich grup zakupowych+: klienci, aby ograniczyć koszty transportu, będą odbierać zamówiony węgiel w ramach jednej dużej dostawy” - zaznaczył rzecznik PGG.

Reklama

Od piątku klienci indywidualni będą mogli raz na 12 miesięcy kupić 5 ton węgla luzem w cenach obowiązujących bezpośrednio na kopalniach. Warunkiem dokonania zakupu będzie ogrzewanie własnego gospodarstwa domowego węglem oraz własny odbiór w ustalonym z kopalnią terminie - zarówno osobisty, jak i przez upoważnionego przewoźnika.

PGG przygotowała zasady mające uprościć i ułatwić realizację transakcji. Węgiel luzem będzie sprzedawany za pośrednictwem sklepu internetowego PGG. Nowa partia towaru będzie dodawana o godzinie 18., aby każdy z chętnych miał możliwość złożenia zamówienia w wolnym czasie po pracy.

Klienci będą mieli do dyspozycji węgiel z kopalń, w których prowadzona jest sprzedaż węgla za gotówkę: Marcel, Piast, Ziemowit, Jankowice, Rydułtowy, Murcki-Staszic, Sośnica, Bielszowice, Halemba oraz Mysłowice-Wesoła. W pierwszym etapie możliwy będzie zakup sortymentu Karlik luz i Pieklorz luz z kopalń Chwałowice i Ziemowit. W kolejnych dniach udostępniane mają być produkty z pozostałych kopalń.

Po złożeniu zamówienia nabywcy otrzymają pocztą elektroniczną informacje o potwierdzeniu złożenia zamówienia oraz terminie i warunkach odbioru. Termin odbioru węgla będzie każdorazowo ustalany indywidualnie bezpośrednio z odbiorcą lub wskazanym przez niego przewoźnikiem.

„Będziemy informować klientów na bieżąco o stanie zamówienia, aby mogli wybrać najkorzystniejszą dla siebie formę oraz termin odbioru” - zapewniają służby sprzedażowe PGG. Spółka podkreśla, że program adresowany jest wyłącznie do klientów indywidualnych, dlatego w regulaminie zaznaczono, że kupiony węgiel nie może stanowić przedmiotu obrotu handlowego i może być przeznaczony jedynie na potrzeby ogrzewania własnego gospodarstwa domowego.