Według stanu na styczeń 2023 r. wartość zezwoleń na budowę nowych mocy elektrowni węglowych w Chinach wzrosła do nieco ponad 250 tys. megawatów , w porównaniu z około 176 tys. rok wcześniej (wzrost o 42 proc.). W tym samym czasie budowa mocy elektrowni węglowych w Chinach wzrosła o 29 procent, z około 89 500 megawatów do około 115 500 megawatów - wynika z danych Globalnego Monitora Energii.

Jak widać ambitne cele Chin w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla są kwestionowane przez rozwój. Kraj w 2021 roku zobowiązał się do zakończenia wszystkich przyszłych zagranicznych projektów energetyki węglowej, ale ogłosił, że pozostanie zaangażowany w krajową ekspansję węgla. Pod koniec tego samego roku Chiny zobowiązały się do osiągnięcia zerowej emisji netto w 2060 roku.

OZE i węgiel

Wiadomo, że Chiny równolegle rozwijają odnawialne źródła energii i energię węglową, aby zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie na energię. Nowo opublikowany raport Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem oraz Global Energy Monitor sugeruje, że problemy z dostawami energii w godzinach szczytu w ciągu ostatnich dwóch lat związane z falami upałów i korzystaniem z klimatyzacji spowodowały lawinę wydawania pozwoleń na elektrownie węglowe.

Reklama

W tym samym raporcie stwierdza się, że budowa nowych elektrowni węglowych niekoniecznie oznacza, że cały sektor energetyczny Chin stanie się bardziej emisyjny, ponieważ zależy to również od jednoczesnego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Stwierdza jednak, że duża liczba nowych projektów elektrowni węglowych sprawi, że osiągnięcie chińskich celów klimatycznych będzie bardziej „skomplikowane i kosztowne”.

ikona lupy />
Rozwój energetyki węglowej w 2022 r. / statista.com