Z wypowiedzi Jackiewicza wynika, że już w roku 2026 lub 2027 rozpocznie się budowa pierwszego reaktora w technologii SMR w Polsce. Spółka Orlen Synthos Green Energy podała już do wiadomości publicznej siedem analizowanych lokalizacji reaktora, według wiceprezesa pod uwagę branych jest jeszcze kilkanaście innych.

Obecnie rozpoczynają się prace nad monitoringiem środowiskowym, które wykażą, czy w rozważanych lokalizacjach nie występują żadne przeciwskazania natury przyrodniczej, np. zagrożenie sejsmiczne. Po zakończeniu monitoringu będą też prowadzone konsultacje ze społecznością lokalną, która, zdaniem Jackiewicza, wiele zyska na obecności reaktora w swojej okolicy – m.in. powstaną nowe miejsca pracy.

Technologia SMR, to, zdaniem Jackiewicza, nie tylko korzyści środowiskowe, takie jak zeroemisyjność przy jednoczesnym zapewnieniu dużej mocy. Ponadto jest to inwestycja o wiele tańsza niż duże reaktory, dzięki czemu mogą w niej partycypować podmioty prywatne.

SMR-y zaplanowane przez Orlen Synthos Green Energy powstają przy współpracy z kanadyjskim partnerem – Ontario Power Generation. Dzięki temu polska spółka może korzystać z wiedzy i doświadczenia podmiotu z Kanady, co pozwoli uniknąć błędów i doprowadzić do sfinalizowania prac w 2029 roku.

Reklama