W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska dała zielone światło na uruchomienie tzw. Tarczy Finansowej PFR 2.0. Tarcza ma pomóc firmom z 38 branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną. Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm to 10 mld zł, a dla dużych przedsiębiorstw to 25 mld zł.

Po ogłoszeniu przez premiera decyzji KE Paweł Borys napisał, że jest to "dobra informacja na Święta dla mikro, małych i średnich firm z branż objętych restrykcjami sanitarnymi w związku z COVID-19". Zapewnił, że wnioski o pomoc będą rozpatrywane tak szybko jak w tarczy finansowej 1.0.

Reklama

Jednocześnie przypomniał, że mikrofirmy mogą liczyć na 18 tys. lub 36 tys. zł subwencji na zatrudnionego. "Wychodząc naprzeciw firmom, weryfikacja, czy pracodawca (mikro lub MSP) zatrudnia min. 1 pracownika, za którego odprowadza składki, nie będzie tylko na 31.12.2019, ale też alternatywnie na 31.07.2020" - podkreślił.

O subwencje będą mogły się starać firmy z 38 branż objętych restrykcjami, zatrudniające od 1 do 9 pracowników, o obrotach lub sumie bilansowej poniżej 2 mln euro, które odnotowały spadek obrotów o min. 30 proc. w porównaniu z 2019 r.

Kwota subwencji będzie zależna od wielkości spadku obrotów. W przypadku spadku obrotów od 30 do 60 proc. będzie to 18 tys. zł na zatrudnionego, a w przypadku spadku obrotów powyżej 60 proc. - 36 tys. zł. Maksymalna kwota subwencji to 324 tys. zł. Istnieje możliwość umorzenia do 100 proc. subwencji w zależności od utrzymania zatrudnienie w 2021 r. - wynika z infografiki załączonej przez Borysa na Twitterze.

Wnioski będzie można składać w 18 bankach za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Subwencje będą wypłacane od 15 stycznia do 28 lutego.

Rząd ogłosił tzw. Tarczę Finansową PFR 2.0 jesienią. Program o wartości do 35 mld zł stanowi kontynuację, z pewnymi modyfikacjami, programów dla dużych firm, mikrofirm oraz sektora MŚP ogłoszonych w trakcie pierwszej fali pandemii. Jego głównym celem jest pomoc przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności i stabilności finansowej, poprzez udostępnianie im finansowania na preferencyjnych warunkach, a także ochrona miejsc pracy.