Spółka z siedzibą w Luksemburgu odnotowała w zeszłym roku sprzedaż na poziomie 51,3 miliarda euro, co oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu z 43,8 miliarda euro w 2020 roku. Amazon EU Sarl obejmuje przychody generowane przez działalność e-commerce w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Polsce, Szwecji i Holandii.

Amazon znalazł się na celowniku europejskich organów regulacyjnych w kwestii specjalnych ustaleń podatkowych. Firma z siedzibą w Seattle wygrała apelację w sprawie podatku o wartości 250 milionów euro nałożonego po tym, jak regulatorzy stwierdzili, że umowy z Luksemburgiem z 2003 r. stanowiły nielegalną pomoc państwa. W ubiegłym roku Komisja Europejska odwołała się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Reklama

Rzecznik Amazona powiedział, że firma podlega opodatkowaniu we wszystkich swoich europejskich oddziałach, a przychody, zyski i podatki są rejestrowane i zgłaszane bezpośrednio lokalnym organom podatkowym w tych krajach.

Raporty te pokazują rzadko stosowany regionalny podział finansów Amazona. W 2021 r. grupa odnotowała globalny dochód w wysokości 33,36 mld dol., w porównaniu z 21,3 mld dol. rok wcześniej. Jednak firma nie przedstawia w swoich raportach finansowych przychodów i sprzedaży z e-commerce w każdym kraju.

„W całej Europie płacimy podatek od osób prawnych w wysokości setek milionów euro” – powiedział rzecznik Amazona. Ze zgłoszonych dokumentów wynika, że 1 miliard korzyści podatkowych netto to efekt „głównie wykorzystania strat netto przeniesionych na przyszłość zgodnie z systemem konsolidacji podatkowej”.

Zgodnie z dokumentami, pod koniec ubiegłego roku spółka Amazona z siedzibą w Luksemburgu zatrudniała 6899 pracowników. Jednostka zaraportowała „surowce i materiały eksploatacyjne” warte 37 miliardów euro oraz 15 miliardów „opłat zewnętrznych”, co spowodowało roczną stratę.

„Inwestujemy dużo w tworzenie miejsc pracy i infrastrukturę w całej Europie – ponad 100 miliardów euro od 2010 roku”, powiedział przedstawiciel Amazona. „Podatek od przedsiębiorstw opiera się na zyskach, a nie przychodach, a w zeszłym roku Amazon EU Sarl poniósł stratę, ponieważ otworzyliśmy ponad 50 nowych obiektów w całej Europie i stworzyliśmy ponad 65 000 dobrze płatnych miejsc pracy, zwiększając całkowitą liczbę naszych stałych pracowników w Europie do ponad 200 000” – dodał rzecznik.