"Taką informację RPO uzyskał telefonicznie 12 kwietnia w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z nią 8 kwietnia 2021 r. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press. Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu" - czytamy w komunikacie.

Rzecznik odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 5 lutego 2021 r. w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen S.A. kontroli nad Polska Press sp. z o.o.

"Zgodnie z obowiązującymi regulacjami samo odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK. Prezes UOKiK ma 3 miesiące na przesłanie odwołania do sądu (chyba że w trybie autokonrtoli zmieni swą decyzję o zgodzie na koncentrację). Obecnie Rzecznik wciąż oczekuje na przekazanie przez UOKiK odwołania do sądu, który je rozpozna" - czytamy dalej.

Jednocześnie RPO skierował - już bezpośrednio do sądu - wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji (w tym zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press). To właśnie ten wniosek został przez sąd uwzględniony, podsumowano.

Reklama

7 grudnia 2020 r. PKN Orlen poinformował, że przejmuje od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group spółkę Polska Press - jednego z największych wydawców w Polsce. Spółka podkreśliła, że transakcja ta wpisuje się w strategiczne plany PKN Orlen w zakresie wzmacniania sprzedaży detalicznej, w tym pozapaliwowej. Poprzez przejęcie Polska Press, koncern uzyska m.in. dostęp do 17,4 mln użytkowników internetu i możliwość pozyskania nowych klientów.

Na początku lutego br. PKN Orlen otrzymał od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodę na przejęcie spółki Polska Press.

PKN Orlen podpisał umowę kupna spółki Polska Press 1 marca br.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Bodnar: Sąd ochrony konkurencji może odgrywać ważną rolę dla obywateli

Postanowienie uwzględniające wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji przejęcia Polska Press przez PKN Orlen jest dla mnie ważnym sygnałem. Okazuje się, że w takich sprawach Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może odgrywać ważną rolę dla obywateli - powiedział w poniedziałek rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

"Faktycznie otrzymaliśmy dziś informację z sądu, że sąd na mój wniosek zdecydował się o wstrzymaniu wykonania tej transakcji" - potwierdził Bodnar w TVN24.

RPO przekazał, że jeszcze nie zna szczegółów postanowienia sądu w tej sprawie. "Na razie mam informację, że wniosek został pozytywnie rozpoznany. Poczekajmy do jutra i zobaczymy, na czym dokładnie to wstrzymanie polega" - powiedział.

"Takie wstrzymanie może być przedmiotem zażalenia. Czym innym jest wstrzymanie, a czym innym jest ostateczne orzeczenie weryfikujące decyzję prezesa UOKiK o zgodzie na dokonanie koncentracji, czyli przejęcia Polska Press przez PKN Orlen" - zastrzegł jednocześnie Bodnar.

Jak jednak podkreślił, informacja o takiej decyzji sądu jest dla niego ważnym sygnałem. "Okazuje się bowiem, że w tego typu sprawach Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może odgrywać ważną i istotną rolę dla obywateli" - ocenił Bodnar.

"My czasami w kontekście wolności słowa zapominamy, że jest to nie tylko to, co możemy głosić, ale też to, co - jako obywatele - możemy otrzymywać, jakie informacje możemy pozyskiwać. I uważam, że te kwestie powinny być wzięte pod uwagę. (...) To jest transakcja o znacznie głębszym dnie" - mówił Bodnar.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył w poniedziałek, że nie otrzymał żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jak dodał jest "zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną". "Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów" - dodał Obajtek.

"PKN Orlen zdążył się ustosunkować do wniosku o wstrzymanie. Już dwa tygodnie temu dostaliśmy całe kompleksowe pismo, które zostało przedstawione przez Orlen w tym postępowaniu" - odpowiedział Bodnar pytany o wpis Obajtka. Dodał, że główne postępowanie dotyczące oceny decyzji prezesa UOKiK w sprawie zgody na koncentrację może trwać kilka miesięcy.

5 marca br. informowano, że RPO odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego br. RPO w swym odwołaniu chce, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK.

Wówczas informowano, że dodatkowo - w oddzielnym wniosku - RPO chciał też, by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK, zaś prezes UOKiK ma trzy miesiące na przesłanie tego odwołania do sądu, jeśli wcześniej w trybie autokontroli nie zmieni swojej decyzji o zgodzie na koncentrację. Dlatego obecnie Rzecznik oczekuje na przekazanie przez prezesa Urzędu odwołania do sądu.

Natomiast związany z odwołaniem wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, w tym także zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press, wysyła się już bezpośrednio do sądu. W połowie marca informowano, że sąd zarejestrował ten wniosek RPO. Jak wynika z informacji rzecznika, został on rozpoznany 8 kwietnia br.