“Spłaszczenie”

Proces ten wewnętrznie jest znany jako „spłaszczenie” – donoszą informatorzy agencji Bloomberg. Menedżerowie wyższego szczebla mają podzielić się nową instrukcją ze swoimi podwładnymi w ciągu najbliższych tygodni, niezależnie od publikacji wyników firmy – wynika z informacji. Indywidualni współpracownicy nie odpowiadają za innych i dzięki temu mogą skupiać się na takich zadaniach, jak kodowanie, projektowanie i badania.

Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama, zwolniła w listopadzie 13 proc. pracowników w czasie pierwszej rundy redukcji zatrudnienia. Pracownicy firmy – jak wynika z doniesień - już od dawna odczuwali lęk przed potencjalnymi zwolnieniami. Szef Mety i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg wyjaśnił w czasie ostatniej prezentacji raportu o wynikach firmy, że jego zdaniem organizacja jest wciąż zbyt wolna i rozdęta. Rok 2023 nazwał „rokiem efektywności” i wezwał do zwolnień menedżerów średniego szczebla oraz rezygnacji ze słabych projektów.

Reklama

Niektórzy menedżerowie zarządzają dwoma pracownikami

Obecna runda zwolnień ma być bardziej stopniowa i wprowadzana indywidualnie – mówią informatorzy. Niektórzy pracownicy Mety uważają, że zmiany są potrzebne, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że część zespołów konkuruje ze sobą, pracując nad podobnymi celami, a niektórzy menedżerowie zarządzają zaledwie dwoma lub trzema pracownikami.

Meta odmówiła komentarza.