Obciążenie ruchem Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (AOW) w autostradzie A8 jest znacznie większe niż pierwotnie zakładali planiści. A duży ruch i szybka jazda to przepis na nieszczęście. Nic więc dziwnego, że wypadki na AOW zdarzają się bardzo często. Dzięki wrocławskim radnym wkrótce się to zmieni.
Inicjatywa wrocławskich radnych
Radny Robert Suligowski poinformował w mediach społecznościowych, że Ministerstwo Infrastruktury zaakceptowało wniosek o wydłużenie docinka AOW pod nadzorem systemu odcinkowego pomiaru prędkości. „Po naszej wspólnej interwencji z Małgorzatą Tracz i Sławomirem Czerwińskim - Radnym Rady Miejskiej Wrocławia w Ministerstwie Infrastruktury u Pana Ministra Stanisława Bukowca zapadła decyzja o wydłużeniu odcinkowego pomiaru prędkości na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (A8) od węzła Stadion do węzła Lotnisko” – napisał na FB Suligowski.
8,4 km AOW pod ścisłym nadzorem
W wyniku interwencji posłanki Tracz i dwóch radnych OPP na AOW zostanie wydłużony o 3 km. Pierwotny plan zakładał nadzór systemem odcinkowego pomiaru prędkości odcinka o długość ok. 5,4 km – od węzła Wrocław Północ do węzła Wrocław Stadion.
Teraz plan zakłada objęcie nadzorem OPP kolejnego fragmentu trasy A8 - od węzła Wrocław Stadion do węzła Wrocław Lotnisko, dzięki czemu kontrolą objętych będzie 8,4 km AOW. Na kontrolowanym odcinku kierowcy nie będą mogli jechać szybciej niż 120 km/h.
„Odcinkowy pomiar prędkości skutecznie egzekwuje jazdę zgodnie z ograniczeniem prędkości do 120 km/h na miejskim odcinku. Mniejsza prędkość to mniej wypadków na wypełnionej autami drodze i węzłach” – podkreślił radny Suligowski na FB
OPP to mniejszy hałas na osiedlach
Kolejnym powodem powstania inicjatywy rozszerzenia systemu kontroli OPP jest uciążliwy hałas jaki generują pojazdy na autostradzie, na który skarżyli się mieszkańcy. W ocenie pomysłodawców spowolnienie ruchu poprawi komfort życia mieszkańców osiedli sąsiadujących z obwodnicą. „Wydłużenie odcinka kontrolowanego pozwoli zmniejszyć hałas na Nowych Żernikach, Żernikach, Kuźnikach, Nowym Dworze i części Muchoboru” – zauważa radny Suligowski na FB.
Od kiedy OPP będzie działał?
Przetarg na instalację urządzeń został rozstrzygnięty jesienią 2024 roku. Wykonawca ma 72 tygodnie na montaż i uruchomienie systemu. Oznacza to, że kamery OPP mogą zacząć działać najwcześniej na początku 2026 roku.