Famur potrzebuje kilku miesięcy do pełnej integracji operacyjnej z KopeksemWarszawa, 03.10.2017 (ISBnews) - Famur ocenia, że potrzebuje jeszcze kilku miesięcy do pełnej integracji operacyjnej z przejętym Kopeksem, ale już teraz widzi efekty tego procesu, poinformowała ISBnews.tv dyrektor finansowa (od października dyrektor ds. relacji inwestorskich) Grupy Famur Olga Panek. Głównym celem Famuru jest zdobycie kluczowej pozycji rynkowej w wymiarze globalnym.

„Famur kupił akcje Kopeksu, jesteśmy w jednej grupie kapitałowej i teraz przeszliśmy do fazy integracji operacyjnej. Konsolidujemy działy sprzedaży, zakupów, finansów. Porządkujemy park maszynowy, obszary produkcyjne, tak żeby każdy obszar miał swoje dedykowane miejsce w grupie. Tym samym optymalizujemy obie firmy i ich działalność od strony kosztowej. Myślę, że jeszcze klika miesięcy dzieli nas od pełnej integracji działalności produkcyjnej i systemów finansowo-księgowych. Jesteśmy na dobrej drodze i zgodnie z planem, ale jeszcze dużo pracy przed nami" – powiedziała ISBnews.tv Panek podczas Gali Dyrektor Finansowy Roku.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia Olga Panek została wyróżniona tytułem Dyrektor Finansowy Roku w kategorii dużych przedsiębiorstw, przede wszystkim za udział w przeprowadzeniu transakcji przejęcia Kopeksu.

„Ponad rok trwały prace związane z tą transakcją, analizowanie wielu strategii, pomysłów w jaki sposób możemy to zrobić. Kopex był w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Jednocześnie staraliśmy się jak najlepiej dla wszystkich stron rozwiązać kwestie integracji obu grup. Udało się, również dzięki temu, że powiodło się nam uplasowanie emisji nowych akcji spółki. Z tej emisji ponad 400 mln zł trafiło do Famuru, książka popytu była pokryta kilka razy, co oznacza, że firma jest bardzo dobrze postrzegana przez rynek" – dodała dyrektor finansowa Famuru.

Grupa, ze swoim sprzętem górniczym, jest obecna m.in. w Rosji, Kazachstanie, Argentynie, Meksyku, Europie Zachodniej (systemy portowe).

„Chcemy być firmą globalną, w tej chwili konkurujemy z liderami naszej branży. Idziemy w świat i jest już kilka znaczących rynków, gdzie nasz sprzęt jest preferowany. Nowe kierunki to wszędzie tam, gdzie występuje deficyt energetyczny, gdzie węgiel jest podstawowym surowcem, który może pomóc danemu krajowi stać się zbilansowanym energetycznie." – podsumowała szefowa finansów Famuru.

Pod koniec czerwca br. Famur przejął 65,83% akcji Kopeksu od TDJ. Na początku grudnia 2016 r. TDJ sfinalizował umowę inwestycyjną z Krzysztofem Jędrzejewskim, na podstawie której przejął pośrednią kontrolę nad Kopeksem.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.

(ISBnews)