"Chcemy mieć jak najszybciej mały reaktor atomowy. Szukamy do tego projektu partnerów. Tego typu reaktory są już wykorzystywane na łodziach podwodnych armii amerykańskiej" - powiedział Chludziński podczas prezentacji założeń nowej strategii KGHM w Karpaczu.

"Chcemy wykorzystywać wodór m.in w piecu przerabiającym złomy. Wtedy będziemy mieli czystą, ekologiczną miedź, którą sprzedamy za dużo wyższą cenę" - dodał prezes.

Reklama

KGHM w ciągu miesiąca poinformuje o dalszych krokach w sprawie SMR

KGHM Polska Miedź w ciągu najbliższego miesiąca powinna poinformował o kolejnych krokach w sprawie budowy małego reaktora jądrowego SMR, poinformował prezes Marcin Chludziński.

"Rozmawiamy z różnymi partnerami. W ciągu najbliższego miesiąca powinniśmy poinformować o następnych krokach" - powiedział Chludziński podczas briefingu w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Wcześniej podczas prezentacji prezes powiedział, że KGHM chce "jak najszybciej" uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu.

KGHM planuje kopalnię miedzi w rejonie Bytomia Odrzańskiego z wykorzystaniem OZE

KGHM Polska Miedź planuje wybudować nową kopalnię miedzi w rejonie Bytomia Odrzańskiego i chce w niej wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych, poinformował prezes Marcin Chludziński.

"Po wielu latach uzyskaliśmy nowe koncesje w rejonie Bytomia Odrzańskiego. Tam chcemy wybudować nową kopalnię miedzi, która będzie ekologiczna przez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i zastosowanie maszyny o napędzie elektrycznym" - powiedział Chludziński podczas prezentacji założeń nowej strategii KGHM w Karpaczu.

Ponadto w Pucku powstanie kopalnia soli potasowo-magnezowych wykorzystywanych w ekologicznym rolnictwie, zapowiedział prezes.

"W każdym województwie przygotujemy miejsce, gdzie będziemy poddawać recyklingowi m.in. sprzęt AGD i pozyskiwać miedź oraz inne pełnowartościowe surowce" - dodał Chludziński.

W czerwcu KGHM zapowiadał, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze odwierty na dwóch koncesjach ekspliracyjnych: Bytom Odrzański i Kulów Luboszyca. Zanim bowiem zostaną podjęte decyzje inwestycyjne, konieczne jest dokładne oszacowanie zasobów i sposobów ich eksploatacji.

KGHM jest w trakcie wyboru partnera technologicznego do offshore

KGHM Polska Miedź jest zainteresowany udziałem w najbliższej rundzie postępowania o udzielenie pozwoleń na budowę farm wiatrowych na Bałtyku i jest w trakcie wyboru partnera technologicznego do tego projektu, poinformował prezes Marcin Chludziński.

"Jeśli chodzi o offshore, to jesteśmy w fazie wyboru partnera technologicznego, z którym chcemy razem to zrobić. W najbliższych rozdaniach chcemy ubiegać się o możliwość budowy tego projektu" - powiedział Chludziński podczas briefingu w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

KGHM chce zaoferować srebro inwestycyjne w ciągu 2 lat

KGHM Polska Miedź planuje produkować srebro inwestycyjne i zaoferować produkty na bazie tego kruszcu w ciągu najbliższych dwóch lat, poinformował prezes Marcin Chludziński.

"Będziemy produkowali srebro inwestycyjne dla Polaków, dla każdego, kto będzie chciał kupić, a także przygotować z GPW ofertę produktów inwestycyjnych na cenie srebra. W ciągu najbliższych 24 miesięcy chcemy to przygotować" - powiedział Chludziński podczas prezentacji założeń nowej strategii KGHM w Karpaczu.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 r. miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.