Miejscowość Taylor znajduje się ok. 30 mil od istniejącego zakładu Samsunga w Austin. Lokalizacja nowej fabryki ma zwiększyć bezpieczeństwo łańcucha dostaw oraz podnieść amerykańskie możliwości produkcyjne w zakresie półprzewodników.

Nowa fabryka Samsunga zwiększy także skalę obecności koreańskiej firmy w Teksasie, gdzie zainwestowano jak dotąd 17 mld dol. W istniejącym kompleksie firmy w Austin pracuje ponad 3000 pracowników. Wytwarza się tam jedne z najbardziej zaawansowanych chipów w USA.

Reklama

Samsung zainwestuje teraz kolejne 17 mld dol. i w ciągu 10 lat stworzy ok. 1800 miejsc pracy – wynika z dokumentów, które firma przedstawiła władzom miasta Taylor.

Decyzja ma być oficjalnie ogłoszona we wtorek przez przedstawicieli Samsunga oraz władze stanu Teksas – informują osoby zbliżone do sprawy, ale pragnące zachować anonimowość.

Przedstawiciel Samsunga poinformował, że firma nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji i odmówił dalszych komentarzy.

Samsung rywalizuje z TSMC i Intelem

Dzięki decyzji o inwestycji w USA, koreański gigant chce pozyskać amerykańskich klientów oraz zmniejszyć różnicę, jaka dzieli go od lidera na rynku produkcji chipów – tajwańskiej TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.).

Samsung poprzez swoją decyzję chce dorównać kroku nie tylko TSMC, ale także Intelowi, które to firmy planują inwestować miliardy dolarów na całym świecie w najnowsze technologie w obszarze produkcji zaawansowanych chipów. Stawka tej rywalizacji jest wysoka, ponieważ wszystkie trzy firmy chcą odpowiedzieć globalny wzrost zapotrzebowania na półprzewodniki, których obecnie brakuje na całym świecie. W związku z rozwojem nowych technologii szacuje się, że popyt na chipy będzie dalej szybko rósł.