Takie kroki pozwolą firmie pozyskać 600 mln euro do 2023 roku – wynika z zaprezentowanego we wtorek oświadczenia fińskiej firmy. Plany te nie będą miały wpływu na prognozy na 2021 rok.

Decyzja, aby pożegnać się z aż 10 proc. wszystkich pracowników, to skutek raportu rocznego firmy, który rozczarował udziałowców. Ci byli niezadowoleni z perspektywy ciągle spadających dochodów. Plan restrukturyzacji może kosztować firmę nawet 700 mln euro w ciągu nadchodzących dwóch lat.

„To wielki program, który odzwierciedla tempo zmian w branży” – komentuje tę zapowiedź Kimmo Stenvall z OP Group. „Udziałowcy zostaną z niczym, a większość środków i działań skupi się na dziale badań oraz rozwoju firmy” – dodaje.

Zapowiadany krok to część strategii, którą firma przedstawiła w październiku. Strategia ma na celu stworzenie nowego modelu operacyjnego, dzięki któremu Nokia będzie bardziej konkurencyjna na rynkach. Jednym z czynników, który wymusił zmiany, był rozwój sytuacji u konkurencyjnego Ericssona. Otóż ta szwedzka firma zdołała zbudować sieci 5G szybciej, niż się tego spodziewano, co pozwoliło Ericssonowi również na szybsze osiągnięcie planowanych zysków.