Wiceprezes Huawei i USA osiągnęły w piątek porozumienie w sprawie warunkowego zawieszenia postępowania. Meng potwierdziła, że zgadza się na to porozumienie z własnej woli. Meng przebywa od początku grudnia 2018 r. w Vancouver, gdzie została zatrzymana na wniosek USA i jest pod nadzorem elektronicznym, uczestniczyła w rozprawie w Nowym Jorku w sądzie na Brooklynie w formie wideokonferencji. Kanada zatrzymała wiceprezes Huawei na wniosek USA, które stawiały jej zarzuty oszustw.

Porozumienie obowiązuje na cztery lata, licząc od daty zatrzymania Meng i kończy się 1 grudnia 2022 r. Warunkowe zawieszenie postępowania stwierdza, że jeśli Meng wypełni nałożone na nią zobowiązania, rząd USA nie będzie podtrzymywał zarzutów, w razie naruszenia warunków porozumienia postępowanie może zostać wznowione – relacjonował na Twitterze dziennikarz publicznego nadawy CBC obserwujący wirtualne posiedzenie sądu. Dodał, że Meng uznała, że fakty związane ze sprawą są takie, jak określone w porozumieniu i jeśli naruszy warunki porumienienia, fakty te mogą zostać użyte przeciwko niej. Potwierdziła też, że wszystkie uzgodnione informacje zostały dla jej potrzeby przetłumaczone na chiński (mandaryński).

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji CBC, częścią porozumienia w sprawie zawieszenia postępowania jest zapłacenie kary.

Jak przekazywali dziennikarze z procesu w Nowym Jorku, Meng pojawi się w piątek w sądzie w Vancouver. Oczekuje się, że sąd w Vancouver, rozpatrujący wniosek o jej ekstradycję do USA, zawiesi jeszcze w piątek postępowanie i w ten sposób zakończy się areszt domowy Meng przebywającej w jednej ze swoich rezydencji w Vancouver.

Reklama

Jak podkreślają kanadyjskie media, znalezienie rozwiązania w sprawie, która doprowadziła do poważnego pogorszenia stosunków kanadyjsko-chińskich oznacza, że może również znaleźć się rozwiązanie w przetrzymywanych od grudnia 2018 r. w Chinach dwóch Kanadyjczyków: Michaela Spavora i Michaela Kovriga. Trzy tygodnie temu w Ottawie odbyła się demonstracja przypominajaca o tysiącu dni od zatrzymania obu Kanadyjczyków.

Spavor i Kovrig zostali aresztowani w Chinach 10 grudnia 2018 r., 9 dni po tym, gdy w Kanadzie zatrzymano na wniosek USA wiceprezes Huawei Meng Wanzhou. Na początku sierpnia br. Spavor został skazany na 11 lat więzienia i ekstradycję. Proces Kovriga zakonczył się w marcu br., ale nie wiadomo, kiedy zostanie wydany wyrok w jego sprawie.

Obaj Kanadyjczycy, jak wynika z informacji podawanych w mediach przed ich zatrzymaniem, odgrywali ważną rolę w kontaktach USA i Kanady z Koreą Płn. Spavor był od lat szefem działającej w Chinach organizacji non-profit Paektu Cultural Exchange, promującej kontakty turystyczne i gospodarcze z Koreą Płn.

To właśnie Spavor umożliwił wizyty w Korei Północnej Dennisa Rodmana w 2014 r., a potem także ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Pisał o tym m.in. „The Japan Times” w lutym 2016 r, wspominając wielokrotne kontakty Spavora z Kim Jong Unem. Dziennikarz „The Japan Times” cytował rozmowę ze Spavorem, który powiedział, że „hokej może być jedynym sposobem budowania przyjazdnych relacji i zaufania” między Kanadą a Koreą Płn. O roli Kanadyjczyka w zorganizowaniu wizyty Rodmana w Korei Płn. pisała także agencja Associated Press, a za nią inne media.

Spavor był przez media azjatyckie i krajów Bliskiego Wschodu uważany za eksperta ds. relacji między Chinami a Koreą Północną.

Kovrig jest przyjacielem Spavora i tak jak on był często komentatorem mediów azjatyckich i zachodnich. Jako dyplomata Kovrig przygotował m.in. oficjalną wizytę premiera Kanady Justina Trudeau w Hongkongu w 2016 r., a także nawiązywał kontakty, w tym z chińskimi dysydentami. Po zakończeniu pracy w dyplomacji pracował dla brukselskiego think-tanku International Crisis Group.

Rząd w Pekinie twierdzi, że sprawy Kovriga i Spavora oraz Meng nie są powiązane. Jednak np. prawnicy Meng wskazywali od początku procesu ekstradycyjnego, że obrona jest utrudniona w związku z tym, że jej sprawa może mieć wpływ na innych.

Z Toronto Anna Lach (PAP)