Krynica-Zdrój, 05.09.2018 (ISBnews) - Rozruch nowej instalacji polietylenu PE3 budowanej w Litwinowie w Czechach (Grupa Unipetrol) rozpocznie się w grudniu br. i potrwa około trzech miesięcy, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
"Inwestycja w Litwinowie w Czechach się kończy, rozruch rozpocznie się w grudniu i potrwa ok. 3 miesiące" - powiedział Obajtek podczas spotkania w dziennikarzami podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
"W Czechach jest duże zainteresowanie nowymi produktami petrochemicznymi i mamy już nawet pierwsze umowy z kontrahentami" - dodał prezes.
Budowa instalacji PE3 rozpoczęła się w czerwcu 2016 r. Całkowity koszt tej inwestycji szacowano wówczas na 8,5 mld CZK. Jak informował wcześniej Unipetrol, moce produkcyjne jednostki PE3 wyniosą do 270 tys. ton rocznie. Zastąpi ona jednostkę PE1, natomiast jednostka PE2 (200 tys. t/r) będzie nadal funkcjonować. Unipetrol podkreślał, że dzięki zastosowanym w PE3 nowym technologiom możliwe będzie rozszerzenie oferty na nowe segmenty odbiorców, np. w przemyśle kosmetycznym i opakowaniowym.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
(ISBnews)