Na stronie Sejmu zawisły oświadczenia majątkowe liderów ugrupowań. Tak samo jak w przypadku innych parlamentarzystów zostały właśnie złożone po raz pierwszy w tej kadencji. Od tej pory będą składane za każdy rok, w którym był pełniony mandat oraz na koniec kadencji.

W oświadczeniach posłowie pokazują stan oszczędności, posiadane akcje, nieruchomości, ale także cenne składniki majątku oraz wykazują dochód w poprzednim roku.

Krzysztof Bosak

Reklama

Stosunkowo skromnym majątkiem i dochodami na tle innych polityków dysponuje jeden z liderów Konfederacji - Krzysztof Bosak. Ma niepełne 90 tys. zł oszczędności, nieco oszczędności w kryptowalutach oraz 1,5 euro. Oprócz tego razem z żoną posiada działkę o powierzchni 1968 m kw. oraz samochód Volvo z 2012r. Jego dieta i uposażenie poselskie wyniosły blisko 140 tys. zł.

ikona lupy />
Oświadczenie majątkowe - Krzysztof Bosak / Forsal.pl

Włodzimierz Czarzasty

Jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty ma 171 tys. zł oszczędności i ponad 9 tys. w euro, ale jest także posiadaczem 30 tys. akcji wydawnictwa Muza SA o wartości 450 tys. zł. Ma także współwłasność (dom 255 m kw.) i udział w półhektarowej działce, obie nieruchomości są warte 4 mln zł. Oprócz tego jest właścicielem mieszkania (35 m kw.) o wartości 350 tys. zł. Posiada także jacht motorowy, ale też bibliotekę z 15 tys. książek. Jego łączny dochód za 2022 r. to ponad 316 tys. zł.

ikona lupy />
Oświadczenie majątkowe - Włodzimierz Czarzasty / Forsal.pl

Szymon Hołownia

Lider Pl 2050 ma niespełna 30 tys. oszczędności w złotych, ale ponad trzy razy tyle warte są jego oszczędności w euro i niemal dwa razy tyle w dolarach. Ponad 57 tys. zł warte są jednostki funduszy inwestycyjnych, które posiada. Jeśli chodzi o nieruchomości, to razem z żoną mają dom (254 m kw.) oraz mieszkanie (64 m kw.) o łącznej wartości około 4,5 mln zł. Hołownia jest też właścicielem 0,5 ha siedliska wartego 0,5 mln zł. Marszałek Sejmu wykazał w oświadczeniu ikonę i obraz o wartości ponad 30 tys. zł. Jego przychód za 2022 r. to ponad 600 tys. zł, ale dochód to nieco ponad połowa tej sumy.

ikona lupy />
Forsal.pl

Jarosław Kaczyński

Lider PiS wykazał 311 tys. zł oszczędności oraz jedną trzecią współwłasności w domu (150 m kw.) o wartości 1,8 mln zł, w którym mieszka na warszawskim Żoliborzu. Łączny dochód prezesa PiS za zeszły rok to 362 tys. z czego blisko 100 tys. zł to emerytura z ZUS a ponad 200 tys. pensja za wicepremierostwo.

ikona lupy />
Oświadczenie majątkowe - Jarosław Kaczyński / Forsal.pl

Władysław Kosiniak-Kamysz

Oszczędności prezesa PSL to 50 tys. zł. Z kolei nieruchomości to mieszkanie (86 m kw.) o wartości 650 tys. zł oraz dwie działki rolne, budowlana i garaż o łącznej wartości ponad 300 tys. zł. Łączne dochody Kosiniaka Kamysza w zeszłym roku to ponad 220 tys. zł, z czego niespełna 29 tys. za wynajem mieszkania, reszta za bycie posłem.

ikona lupy />
Oświadczenie majątkowe - Władysław Kosiniak Kamysz / Forsal.pl

Sławomir Mentzen

Drugi z liderów Konfederacji dysponuje imponującym majątkiem. Ma 702 tys. oszczędności w złotym, do tego blisko 5 mln w innych walutach, z czego aż 4,89 mln to wartość bitcoinów. Do tego dochodzą akcje warte ponad 76 tys. zł. Jeśli chodzi o nieruchomości Mentzen ma razem z żoną dwa domy i mieszkanie warte łącznie ponad 5 mln zł. W oświadczeniu lider Konfederacji wpisał też prawo do korzystania z dwóch aut Mercedesa Coupe E i Volvo XC 90 oba z 2022 r. Jeśli chodzi o dochód za 2022 r., polityk wykazał ponad 57 tys. zł straty ze swojej działalności gospodarczej, natomiast dochód z innych źródeł wyniósł 76 tys. zł.

ikona lupy />
Oświadczenie majątkowe - Sławomir Mentzen / Forsal.pl

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki, jak wynika z oświadczenia, dysponuje największym majątkiem w tym gronie. Jego oszczędności to ponad 4,5 mln zł, z czego 4,48 mln jest ulokowane w obligacjach. Nieruchomości premiera warte są 7,3 mln zł: to dwa domy, segment mieszkanie i działka rolna. Morawiecki od lat ma rozdzielność majątkową z żoną. Jego dochód w zeszłym roku to ponad 330 tys. zł.

ikona lupy />
Oświadczenie majątkowe - Mateusz Morawiecki / Forsal.pl

Donald Tusk

Lider KO ma 112 tys. zł. oszczędności i 285 tys. w euro, czyli ponad 1,2 mln zł. Tusk nie zgłosił w oświadczeniu żadnych nieruchomości. Od lat ma rozdzielność majątkową z żoną. Jeśli chodzi o inne składniki majątku, wpisał do oświadczenia zegarek Grand Seiko GMT z 2016 r. Tusk ma najwyższy dochód w gronie liderów - w zeszłym roku zarobił 880 tys. zł, z czego 331 tys. za pracę w EPP, którego był szefem oraz 280 tys. z tytułu emerytury z Komisji Europejskiej. Z ZUS w tym samym czasie otrzymał 52 tys. zł emerytury

ikona lupy />
Forsal.pl

Adrian Zandberg

Lider Partii Razem ma 88 tys. zł oszczędności. Razem z żoną posiadają mieszkanie (95 m kw.) o wartości 1,25 mln zł i Forda Focusa z 2018 r. Jego łączne wynagrodzenie w 2022 r. wyniosło 215 tys. zł.

ikona lupy />
Oświadczenie majątkowe - Adrian Zandberg / Forsal.pl

>>> Reforma za 13 mld złotych. Renta wdowia w nowej odsłonie