Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zamierza wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski zadeklarował gotowość współpracy. "Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców zw. z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy" - napisał prezydent na Twitterze. Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski stwierdził, że jest to "bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w obliczu obecnej sytuacji".

"Jako @uknf z pewnością przyłączymy się do prac w celu jak najszybszego wypracowania optymalnego rozwiązania, opartego o szeroki konsensus wszystkich interesariuszy" - napisał Jastrzębski na Twitterze.

>>> Czytaj więcej: Wszystkie szkoły i uczelnie wyższe w Polsce zamknięte. "Najlepszym wyjściem dla dzieci jest niewychodzenie z domu"

W związku z epidemią koronawirua, rząd podjął dziś decyzję o zamknięciu szkół i uczelni wyższych od poniedziałku na dwa tygodnie. Zamknięte zostaną także placówki kultury, muzea i kina, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek, od godziny 15.00 wprowadzono kompleksowy system ochrony sanitarnej granic - początkowo na przejściach granicznych z Niemcami (m.in. Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice) i z Czechami (w Gorzyczkach), a następnie na wszystkich przejściach granicznych, także na granicy wschodniej i w portach. Kontrole prowadzone są w pociągach dalekobieżnych Intercity, a docelowo mają objąć wszystkie pociągi.

We wtorek podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez, gromadzących więcej niż 1 tys. osób na stadionie i ponad 500 osób w hali.

W Polsce jest obecnie 25 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronowirusa.

>>> Czytaj też: Społeczna kwarantanna w Polsce. Na czym polega?