W czwartek pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Minister rodziny w Programie I Polskiego Radia podkreśliła, że świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku.

"Pojawiły się informacje w przestrzeni publicznej, że są osoby, które zgłaszają się do seniorów i chcą pomóc wypełnić wniosek, oczywiście za stosowną odpłatnością. Absolutnie nie. Czternasta emerytura będzie wypłacana w terminie wypłaty emerytury lub renty" – powiedziała minister Maląg.

Przypomniała, że czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

Reklama

Minister Maląg wskazała, że w sumie czternastki trafią do około 9 mln osób, a ich koszt to ponad 11 mld zł.

"Szacujemy, że pełną czternastą emeryturę otrzyma osiem milionów osób, a pomniejszona trafi do ponad miliona emerytów i rencistów" – dodała.

Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych.

Szefowa MRiPS była także pytana o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur. Zaznaczyła, że ostateczny wskaźnik waloryzacji świadczeń poznamy w lutym 2023 r.

"Teraz wskaźniki wskazują, że będzie to na pewno ponad 10-procentowa waloryzacja. Może nawet dojść do 13 proc." – powiedziała minister rodziny.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec