Wiceminister dodał, że w sumie wszystkie te zmiany podatkowe, które zostały przeprowadzone, "to jest blisko 30 mld zł więcej w kieszeniach podatników jeśli chodzi o podatek PIT".

"Zwroty, które wynikają z tej korekty, którą przeprowadziliśmy w postaci obniżki podatków w połowie roku, która w części została skonsumowana w zaliczkach, w części w zeznaniu rocznym, to jest około 2,5 tysiąca złotych na podatnika zwrotu przeciętnie za rok 2022" – powiedział wiceminister.

Jak podkreślił, największym beneficjentem obniżenia podatków są rodziny, w tym również osoby samotnie wychowujące dzieci.

Powołując się na dane OECD wskazał, że klin podatkowy w Polsce dla rodzin znacząco spadł od 2015 roku w porównaniu do singli.

Reklama

"I jeśli spojrzymy na spadek tego klina podatkowego właśnie, czyli tych obciążeń, które płacimy, to w roku 2015 one niewiele się różniły (...) - pomiędzy singlem a rodziną była różnica 1-2 punktów procentowych. Dzisiaj to jest spadek z 33 punktów procentowych, czyli z takiego obciążenia dla rodziny do 11 punktów procentowych, czyli o 22 punkty procentowe" – przekazał wiceminister.

Podkreślił, że spadek klina podatkowego jest m.in. wynikiem podwójnej kwoty wolnej i transferów rodzinnych, takich jak 500+.