Po przegranych wyborach przez PiS, media o. Rydzyka zmagają się z mniejszym strumieniem państwowych funduszy. W tej sytuacji emerytura z ZUS staje się dla niego dodatkowym źródłem utrzymania.

Rydzyk jak Głódź?

Warto jednak zaznaczyć, że o. Rydzyk nie opiera się wyłącznie na standardowym świadczeniu. Przez lata pracował jako katecheta i wykładowca, a także pełni funkcję prezesa Fundacji Lux Veritatis. Te doświadczenia prawdopodobnie przekładają się na wyższą kwotę jego emerytury.

Reklama

Przykład abp. Głódzia pokazuje, że emerytura duchownego może być imponująca. Biskup senior otrzymuje świadczenie w wysokości około 18 tys. zł miesięcznie. Oznacza to, że o. Rydzyk, ze względu na swoje doświadczenie zawodowe, także może liczyć na znaczący zastrzyk gotówki.

Trzynastka dla emerytowanego redemptorysty

Niewątpliwie emerytura wiąże się z pewnymi benefitami. Ojciec Rydzyk, jako emeryt, może liczyć na coroczną waloryzację świadczenia, a w marcu otrzyma dodatkową "trzynastkę".

Trzeba chyba jednak postawić kilka pytań przyszłość imperium o. Rydzyka w kontekście jego emerytury. Czy uda mu się utrzymać dotychczasowy poziom działalności bez hojnego wsparcia rządu? Jakie znaczenie dla polskiego Kościoła katolickiego będzie miała nowa sytuacja finansowa znanego redemptorysty?