Zakaz transakcji gotówkowych - nowe unijne regulacje

Władze Unii Europejskiej chcą nam ograniczyć korzystanie z gotówki po to, by wzmocnić kontrolę nad transakcjami finansowymi. 24 kwietnia 2024 roku Parlament Europejski przyjął pakiet przepisów, w którym zawarto zakaz transakcji gotówkowych przekraczających 10 tys. euro oraz wprowadzono nadzór nad transakcjami powyżej 3 tys. euro - przypomina portal infor.pl.

Nowe prawo dotyczy nawet prywatnych transakcji. Do tej pory uwzględniało tylko obrót gospodarczy.

W Polsce osoby prywatne mogły dokonywać transakcji gotówkowych bez większych ograniczeń, nawet przy zakupie samochodów czy nieruchomości. Nowe przepisy zmienią tę sytuację, a transakcje o większej wartości będą musiały być realizowane bezgotówkowo. Nawet zakupy droższego sprzętu, jak smartfony czy telewizory, będą objęte zakazem płatności gotówką.

Inne zakazy transakcji gotówkowych w Polsce

W Polsce od 1 stycznia 2024 roku miały obowiązywać przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, które miały na celu ograniczenie transakcji gotówkowych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się jednak z powodu nacisków społecznych i politycznych na anulowanie tych przepisów.

Obecnie w Polsce jedynym prawnym ograniczeniem dotyczącym płatności gotówkowych jest limit 15 tys. zł, który dotyczy przedsiębiorców. Przedsiębiorstwa muszą realizować transakcje o większej wartości za pomocą przelewu bankowego. Jednak w praktyce występuje wiele innych ograniczeń, zwłaszcza jeśli chodzi o wypłaty z bankomatów.

Wypłaty pieniędzy z bankomatów - jakie są limity?

Jeszcze do niedawna posiadacze kont bankowych mogli samodzielnie ustalać limity wypłat z bankomatów, które były warunkowane głównie kwestiami bezpieczeństwa. Obecnie jednak właściciele bankomatów wprowadzili własne limity, które często nie przekraczają 800-1000 zł dziennie. Jeśli ktoś potrzebuje większej ilości gotówki, musi udać się do banku, gdzie za pobranie gotówki mogą być pobierane wysokie prowizje sięgające nawet 5% pobieranej kwoty.

Sprzedawcy odmawiają przyjmowania gotówki

Nawet niektórzy sprzedawcy odmawiają przyjmowania gotówki, co jest niezgodne z prawem. Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji musiał interweniować w sytuacji, gdy w sieci fast food odmówiono klientowi zapłaty gotówką, tłumacząc się problemem z wydaniem reszty. Kurierzy również mają ograniczoną ilość gotówki, co utrudnia wydanie reszty, a klienci są proszeni o przygotowanie dokładnej kwoty należności.