"Fundamentalnymi czynnikami dla krajowego rynku były w środę wyniki Pekao SA i Alior Banku. Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań, pokazało mocny wynik prowizyjny, który może zostać na dłużej, oraz niższe koszty. Taki miks został dobrze przyjęty przez inwestorów, czego potwierdzenie widać w 4 proc. wzroście przy wysokich obrotach - przełożyło się to na 29 pkt. na WIG20. Drugi najwyższy wynik to PZU - 21 pkt., i PKO BP - 14 pkt. Widać, że sektor finansowy był dziś mocny" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesław Kozłowski.

Zwrócił uwagę, że na poprawę sentymentów wobec sektora bankowego mogła mieć także wpływ niedawna wypowiedź członkini RPP Grażyny Ancyparowicz, rozważającej możliwość podniesienia stóp procentowych NBP jeszcze w tym roku.

"Przeciwieństwem było LPP, które na WIG20 przełożyło się in minus 20 pkt., Dino -9 pkt., a Allegro -7 pkt. Mimo to w środę na GPW przeważał kolor zielony, co pomogło WIG wyznaczyć nowy rekord notowań" - zauważył.

Krajowe indeksy rozpoczęły środowy handel na plusie, a w pierwszych minutach sesji WIG wyznaczył śróddzienne maksimum na poziomie 68.341,93 pkt. W dalszej części dnia wzrost utrzymywały się, jednak nieco osłabły po negatywnym otwarciu sesji giełdowej w USA.

Reklama

Mimo to WIG zakończył środową sesję wzrostem o 0,54 proc., notując rekordowe zamknięcie na poziomie 68.170,76 pkt. WIG20 zyskał 0,64 proc. i wyniósł 2.272,09 pkt., mWIG40 wzrósł o 0,32 proc. do 4.971,69 pkt., a sWIG80, także rosnąc o 0,32 proc. osiągnął poziom 20.819,55 pkt.

W ujęciu sektorowym rosło 10 z 15 indeksów, w tym najmocniej producenci leków - o blisko 5 proc., oraz banki - o ponad 2 proc. Z kolei o 2 proc. w dół poszły notowania spółek odzieżowych.

Obroty na GPW wyniosły 772 mln zł, z czego 548 mln zł przypadło na największe spółki.

Przez większość dnia wzrostom w WIG20 przewodził Bank Pekao, którego wyniki za II kw. okazały się powyżej oczekiwań rynku. Na koniec sesji notowania zwyżkowały o 4,1 proc. do 99 zł, przy najwyższych obrotach na GPW (90 mln zł).

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w drugim kwartale 2021 roku wzrósł do 604,8 mln zł z 359,2 mln zł rok wcześniej i okazał się 14 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 529,4 mln zł. Pekao liczy, że kolejne kwartały przyniosą dalsze przyspieszenie działalności biznesowej oraz odbudowę rentowności.

Dobrze radziły sobie także pozostałe spółki z sektora finansowego. PZU poszło w górę o 2,6 proc., przy trzecich obrotach (67 mln zł), Santander wzrósł o 2,4 proc., a PKO BP - o 1,3 proc.

Większość 3 proc. wtorkowej przeceny odrobiło CCC, rosnąc w środę o 2,3 proc.

W drugiej części dnia wyraźnie na sile przybrały wzrosty Mercatora Medical, który zakończył dzień jako najmocniejsza spółka w indeksie. Kurs wzrósł o blisko 6 proc. Kozłowski zauważył, że w środę uwaga inwestorów ponownie skupiła się na spółkach, którym sprzyja rozwój pandemii. Ponadto zwrócił uwagę na wtorkowy komunikat o przeprowadzonym skupie akcji własnych.

W odwrocie po wtorkowych rekordach znalazły się: Dino - ze zniżką o 1,2 proc., oraz LPP - ze spadkiem o 3,5 proc.

Po blisko 1 proc. traciły Tauron i Allegro.

Zwyżkom w mWIG40 zdecydowanie przewodził Mabion. Kurs wzrósł o ponad 14 proc., przy najwyższych obrotach w indeksie (33 mln zł). Kozłowski ocenił, że na ten moment nie widzi fundamentalnych przesłanek stojących za tym wzrostem. Nie wyklucza jednak zmiany podejścia inwestorów do "spółek covidowych", ani kwestii technicznych.

Analityk zwrócił uwagę na blisko 9 proc. wzrost kursu AmRestu. Wyjaśnił, że spółka podała bardzo dobre szacunki wyników, które mocno zaskoczyły rynek.

Po 6-proc. wtorkowej przecenie o blisko 4 proc. odbiły notowania mBanku.

Między 2 a 3 proc. traciły Stalprodukt, Kruk, Kernel, Benefit Systems, a także Alior Bank.

Początkowo kurs Aliora rósł o ponad 3 proc., wracając do mocnych wzrostów z początku tygodnia, jednak w trakcie środowej sesji doszło do realizacji zysków po publikacji raportu za II kw.

Bank podał, że zysk netto jego grupy w drugim kwartale 2021 roku wyniósł 123,8 mln zł, podczas gdy rok wcześniej bank miał 585,5 mln zł straty netto. Zysk okazał się 10 proc. powyżej oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że wyniesie on 112,3 mln zł.

W sWIG80 mocno rósł Cognor - o 5 proc., poprawiając 9-letnie maksimum do 4,4 zł. Po około 4 proc. zwyżkowały oba notowane w indeksie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych - Quercus i Skarbiec.

O 7 proc. spadł kurs PBKM, jednak przy bardzo niskich obrotach, nie przekraczających 20 tys. zł.

Przy znacznie wyższym zainteresowaniu inwestorów (blisko 700 tys. zł obrotów) w dół o 6 proc. poszedł Medicalgorithmics.

Kozłowski zwrócił uwagę na notowany poza głównymi indeksami Bowim, który spadł o 13 proc. To druga sesja spadków, po mocnych wzrostach w ramach stalowej hossy. (PAP Biznes)