Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,30 proc. do 35 101,85 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł 0,09 proc. do 4432,35 pkt. Nasdaq Composite wzrósł 0,16 proc. i zamknął sesję na poziomie 14 860,18 pkt.

"Covid-19 waży ciężko na rynkach finansowych. Wzrost liczby przypadków cały czas wywiera presję na spółki cykliczne, w tym na spółki paliwowe, przemysłowe oraz generalnie na spółki o mniejszej kapitalizacji" - powiedział Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny z Leuthold Group.

Według danych IBES Refinitiv analitycy spodziewają się wzrostu zysku w drugim kwartale o 92,9 proc. dla spółek z indeksu S&P 500. Spośród 427 spółek w indeksie, które do tej pory zaraportowały wyniki, 87,6 proc. przekroczyło oczekiwania analityków, najwięcej w historii.

"Spółki, które przebiły prognozy zysku, odnotowały wytłumione reakcje na notowaniach swoich akcji dzień po publikacji wyników, a negatywne niespodzianki były karane. Prognozy spółek są silniejsze niż przeciętne, ale konsensusowe szacunki dotyczące dwuletniego wzrostu sugerują spowolnienie w związku z obawami makroekonomicznymi" – wskazywali analitycy Bank of America.

Reklama

W tym tygodniu swoje wyniki kwartalne przedstawią m.in. Tyson Foods, AMC Entertainment, Coinbase, Lordstown Motors, Bumble, Palantir, Disney, Airbnb i DoorDash. Analitycy Credit Suisse prognozują, że na koniec 2021 roku indeks S&P 500 osiągnie 4600 punktów, a na koniec 2022 roku znajdzie się na poziomie 5000 punktów.

"Przez ostatnie pięć kwartałów analitycy znacząco nie doszacowywali zyski na akcję, spodziewamy się, że ten trend będzie trwał nadal. Widzimy potencjał do podniesienia prognoz wyników, gdyż puste półki w sklepach są zapełniane a zdolności do podnoszenia cen nie słabną. Wydatki konsumentów powinny się poprawiać wraz z dalszym spadkiem stopy bezrobocia, któremu towarzyszą wyższe pensje" - powiedział główny strateg amerykańskich rynków akcji w Credit Suisse Jonathan Golub.

W poniedziałek spadały ceny ropy naftowej, co stanowiło kontynuację spadków z zeszłego tygodnia. Głównym powodem przeceny są obawy o spadek popytu w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków zakażenia Covid-19 na świecie. Ropa West Texas Intermediate spadała ponad 4 proc., notując minimum na poziomie 65,15 USD za baryłkę, najniżej od maja.

Wraz ze spadkiem cen ropy w dół szły też spółki paliwowe. Exxon Mobil i Chevron zniżkowały po około 1 proc. Diamondback Energy spadł o 3,5 proc.

Zniżkowały też akcje linii lotniczych oraz wycieczkowców. Norwegian Cruise Line spadł prawie 4 proc. po tym jak sąd federalny orzekł, że linia ta może wymagać od pasażerów zaświadczenia o szczepieniu przeciwko Covid-19. Po ponad 3 proc. zniżkowały Carnival i Royal Caribbean.

American Airlines i United Airlines zniżkowały po około 4 proc.

Tesla szła w górę o 2 proc. po tym, jak Jefferies podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj" i cenę docelową do 850 USD z poprzednich 700 USD.

Sanderson Farms zyskiwał 7 proc. po doniesieniach medialnych, że firma prowadzi zaawansowane rozmowy z Cargill Inc i rolniczą firmą inwestycyjną Continental Grain Co, aby sprzedać firmę za 5 mld USD.

Tyson Foods rósł o 5,5 proc. Zysk na akcje w II kw. wyniósł 2,70 USD wobec spodziewanych 1,62 USD.