W poniedziałek sprzedawano i kupowano akcje łącznie 81 firm, z czego 10 dokonało niedawno pierwszej oferty publicznej (IPO), a pozostałe przeniesiono z obrotu pozagiełdowego. Większość firm działa w sektorze oprogramowania, farmaceutycznym lub produkcyjnym – przekazała agencja Reutera.

Do godz. 10.20 czasu miejscowego ceny akcji wszystkich 10 debiutantów wzrosły o ponad 60 proc., wymuszając tymczasową przerwę w handlu. Po jego wznowieniu ceny dalej rosły, a akcje jednej z firm kosztowały w pewnym momencie o ponad 500 proc. więcej niż na początku dnia – podała Xinhua.

Przywódca ChRL Xi Jinping ogłosił we wrześniu plan uruchomienia pekińskiej giełdy jako „głównej platformy służącej zorientowanym na innowacje małym i średnim firmom”. Reuters wiąże to z prowadzoną przez Xi polityką „powszechnego dobrobytu”, która ma na celu zmniejszenie różnic ekonomicznych w kraju.

Podczas uroczystości otwarcia prezes Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych Yi Huiman ocenił uruchomienie giełdy jako kolejny krok w reformie rynku kapitałowego, który będzie „napędzał innowacje i ulepszał gospodarkę Chin”.

Reklama

BSE jest trzecią giełdą działającą w Chinach kontynentalnych. Dwie pozostałe znajdują się w Szanghaju i Shenzhen.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)