Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,16 proc. i wyniósł 34.934,27 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,09 proc. i wyniósł 4.475,01 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,11 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.124,09 pkt.

Podwyżka stóp procentowych w USA może być wkrótce konieczna - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W opublikowanych w środę minutes dodano, że program skupu aktywów powinien być niedługo zakończony.

Reklama

„W świetle podwyższonej presji inflacyjnej i silnego rynku pracy uczestnicy posiedzenia nadal oceniają, że zakupy aktywów netto Komitetu powinny zostać wkrótce zakończone" - napisano.

W ocenie uczestników posiedzenia, zagrożenia dla perspektyw inflacji są nadal na wysokim poziomie.

"W dyskusji na temat bilansu ryzyka dla perspektyw uczestnicy zgodzili się, że niepewność dotycząca ścieżki inflacji jest podwyższona. Uczestnicy wymienili kilka takich zagrożeń, w tym politykę zerowej tolerancji dla COVID-19 w Chinach, która może jeszcze bardziej zakłócić łańcuchy dostaw i możliwość zawirowań geopolitycznych, które mogłyby spowodować wzrost globalnych cen energii lub pogłębić globalne niedobory dostaw” - wynika z minutes.

Analitycy oceniają, że chociaż cykl podwyżek stóp procentowych w USA jest nieuchronny, to jednak może się okazać, że Fed nie będzie aż tak agresywnie działał, jak jeszcze niedawno powszechnie zakładano.

"Uważamy, że Fed podwyższy stopy procentowe, ale 6 do 7 razy wydaje się być tym najgorszym scenariuszem. Spłaszczenie krzywej dochodowości obligacji wysyła bardzo wyraźny sygnał Rezerwie Federalnej, że nie powinna ona zbyt szybko podwyższać stóp procentowych, ponieważ rynek mógłby to postrzegać jako sygnał recesji" - powiedział Wouter Sturkenboom, główny strateg inwestycyjny dla regionu EMEA i APAC w Northern Trust Aseet Management.

"Nawet mimo kolejnego wysokiego odczytu PPI, wielu na Wall Street nadal nie jest przekonanych, że Fed będzie tak agresywny, jak niektórzy prognozują w tym roku” - powiedział analityk Ed Moya z Oandy.

Ze spółek Shopify spadł o 18 proc. Operator platformy e-commerce powiedział,

że wzrost przychodów w 2022 r. będzie wolniejszy niż 57 proc., które osiągnął w 2021 r.

Akcje ViacomCBS szły w dół o 18 proc. Zysk na akcję spółki w czwartym kwartale 2021 roku wyniósł 26 centów, a oczekiwano 43 centy. Spółka zmieni nazwę firmy na Paramount Global i zamierza skoncentrować się na usługach streamingowych.

Meta Platforms, właściciel Facebooka, stracił na wartości ponad 2 proc.

Roblox spadł o 24 proc. Strata na akcję wyniosła w czwartym kwartale 25 centów wobec oczekiwanych 13 centów straty.

Airbnb rósł o 3 proc. po lepszych od oczekiwań wynikach za czwarty kwartał.

Ceny surowców energetycznych rosły w środę. Gaz ziemny podrożał ponad 8 proc., a ropa naftowa zyskała ponad 1 proc. W ślad za tymi wzrostami rosły też akcje spółek z sektora paliwego. Wśród najmocniej zyskujących firm z indeksu S&P 500 były Devon Energy, Schlumberger i Baker Hughes.

Produkcja przemysłowa w USA w styczniu wzrosła o 1,4 proc. mdm. Oczekiwano +0,4 proc. mdm, wobec -0,1 proc. miesiąc wcześniej.

„Konsumenci mówią, że martwią się inflacją, ale mimo to nadal wydają pieniądze. Nawet biorąc pod uwagę grudniowy spadek, sprzedaż detaliczna w ostatnich miesiącach rosła znacznie szybciej niż ceny, więc gospodarstwa domowe kupują większe ilości towarów i usług” – powiedział główny ekonomista PNC, Gus Faucher.