Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,26 proc. i wyniósł 34.408,06 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,22 proc. i wyniósł 4.425,84 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 1,15 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.782,82 pkt.

Inwestorzy oceniają decyzje najważniejszych banków centralnych na świecie - Fed i EBC, które zostały zakomunikowane odpowiednio: w środę i w czwartek. Rezerwa Federalna zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na poziomie 5,00-5,25 proc.

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pb. do odpowiednio: 4,00 proc., 4,25 proc. i 3,50 proc. EBC podał, że chce, by stopy proc. znalazły się na wystarczająco restrykcyjnym dla gospodarki poziomie.

Prezeska EBC Christina Lagarde powiedziała, że EBC jest gotowy dostosować wszystkie instrumenty w ramach swojej jurysdykcji, aby zapewnić powrót inflacji do średniookresowego celu EBC i zachować płynne funkcjonowanie transmisji polityki pieniężnej.

Reklama

"Słabsze dane gospodarcze, znaczne złagodzenie presji cenowej na rynkach energii i niedawny zaskakująco gwałtowny spadek inflacji przemawiają za wcześniejszym zakończeniem cyklu podnoszenia stóp procentowych. Z drugiej strony, rosnąca presja płacowa i spadające, ale wciąż wysokie oczekiwania inflacyjne wymagają ostrożności" - powiedziała przed ogłoszeniem decyzji EBC Fritzi Köhler-Geib, główna ekonomistka niemieckiego banku KfW.

Decydenci Rezerwy Federalnej pozostawili w środę stopy procentowe bez zmian po raz pierwszy od 15 miesięcy, zachowując jednocześnie jastrzębie nastawienie w polityce monetarnej oraz sygnalizując możliwość kolejnej podwyżki już w przyszłym miesiącu.

"Prawie wszyscy członkowie Komitetu oczekują, że do końca roku właściwe będzie dalsze podnoszenie stóp procentowych, ale na tym posiedzeniu, biorąc pod uwagę, jak daleko i jak szybko się posunęliśmy, uznaliśmy za rozsądne utrzymanie docelowego zakresu na obecnym poziomie, aby umożliwić Komitetowi ocenę dodatkowych informacji i ich implikacji dla polityki pieniężnej" - powiedział prezes Fedu Jerome Powell.

Powell powiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Fedu, że Federalny Komitet Otwartego Rynku wykorzysta sześć tygodni do następnego posiedzenia, aby wziąć pod uwagę skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej. Dodał, że lipcowa decyzja w sprawie stóp procentowych nie została jeszcze podjęta.

"Chociaż ta decyzja w sprawie polityki monetarnej wskazuje, że Fed przeszedł z etapu eskalacji cyklu podwyżek stóp procentowych do etapu kalibracji, nie ma wątpliwości, że Fed jest w pełni przygotowany do dalszego podnoszenia stóp procentowych w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba" - powiedział Marty Green, dyrektor w Polunsky Beitel Green.

"Powinniśmy jednak oczekiwać, że ich ruchy będą bardziej sporadyczne i w mniejszej skali, w oparciu o dane wskazujące, że bardziej restrykcyjne nastawienie ws. stóp jest uzasadnione" - dodał Green.

Inwestorzy otrzymali w czwartek dużą porcję najnowszych danych makro z amerykańskiej gospodarki.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 262 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 250 tys. wobec 262 tys. poprzednio, po korekcie z 261 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,775 mln w tygodniu, który skończył się 3 czerwca. Analitycy oczekiwali 1,761 mln wobec notowanych poprzednio 1,755 mln, po korekcie z 1,757 mln.

Sprzedaż detaliczna w USA w maju wzrosła o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż spadła o 0,1 proc. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,4 proc. mdm. Oczekiwano spadku o 0,3 proc.

Miesiąc wcześniej sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,4 proc. w ujęciu mdm, a z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,5 proc., po rewizji z 0,6 proc.

Produkcja przemysłowa w USA w maju spadła o 0,2 proc. mdm. Oczekiwano +0,1 proc. mdm, wobec +0,5 proc. miesiąc wcześniej.

Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 0,1 proc. mdm. Prognozowano -0,1 proc., wobec +0,9 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +1 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło 79,6 proc. vs konsensus 79,7 proc. i wobec 79,8 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 79,7 proc.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed w czerwcu spadł do -13,7 pkt. z -10,4 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -13,5 pkt

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 69,89 USD za baryłkę, po wzroście o 2,39 proc., a sierpniowe futures na Brent rosną o 2,32 proc. do 74,90 USD/b.