Wojna matką wynalazków. Zobacz, jakie technologie zawdzięczamy wojsku
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele z przedmiotów codziennego użytku zostało wynalezionych na potrzeby wojska. Przedstawiamy najbardziej znaczące odkrycia.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele z przedmiotów codziennego użytku zostało wynalezionych na potrzeby wojska. Przedstawiamy najbardziej znaczące odkrycia.
1 Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jedno z największych wynalazków ludzkości powstało z inicjatywy Amerykańskich Sił Zbrojnych. Historia Internetu zaczęła się 29 października 1969 roku, kiedy to na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) zainstalowano w ramach eksperymentu finansowanego przez ARPA (Advanced Research Project Agency), zajmującą się koordynowaniem badań naukowych na potrzeby wojska, pierwsze węzły sieci ARPANET – przodka dzisiejszego Internetu. Ówczesna sieć miała umożliwiać niezależną od centrum komunikację na wypadek ataku nuklearnego ze strony ZSRR.
ShutterStock
2 Kuchenne urządzenie powstało w przypadkowych okolicznościach. Pomysł na nie pochodzi z wojskowego laboratorium. Za wynalazcę mikrofali uważa się amerykańskiego inżyniera Percy'ego Spencera, który pracował nad wytwarzaniem fal elektromagnetycznych, stosowanych w urządzeniach radarowych. W trakcie testów odkrył, że mikrofale roztopiły batonik w jego kieszeni, co skłoniło go do prowadzenia prac w zupełnie innym kierunku. W wyniku tego powstały kuchenki mikrofalowe.
Wikimedia Commons
3 Niezwykle popularny element męskiej garderoby powstał przed I wojną światową na zlecenie brytyjskiej armii. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „trench”, czyli rów, okop. Jego twórca to Thomas Burberry, który opatentował specjalny, nieprzemakalny splot tkaniny wełnianej. Z gabardyny korzystali nie tylko żołnierze, ale także polarnicy i himalaiści. Trencz wszedł do mody codziennej po zakończeniu II wojny światowej.
Wikimedia Commons
4
Flickr.com
5 Przez długi okres był używany jedynie przez wojsko, ponieważ nie wymyślono sposobu wykorzystania go do przedmiotów codziennego użytku. Tworzywo to ma niski współczynnik tarcia, przez co jest niezwykle śliskie. Jest poza tym odporne na wysokie i niskie temperatury, jest również dobrym izolatorem i substancją chemicznie obojętną. Pierwsza patelnia teflonowa została wyprodukowana w połowie lat 50-tych. przez francuskiego inżyniera Marca Gregoire. Odkrycie doprowadziło do powstania firmy Tefal. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat wynalazków, które zmieniły świat
Wikimedia Commons
6 GPS (Global Positioning System) został stworzony w 1959 r. przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. System GPS jest utrzymywany i zarządzany przez amerykańską instytucję. Zadaniem GPS-u jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie. System składa się z trzech segmentów: kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz użytkownika - odbiorcy sygnału. GPS jest powszechnie wykorzystywany przez kierowców. Źródło: pixabay.com
Media
7 Ten niezwykle popularny model samochodu jest produkowany przez firmę Willys na potrzeby amerykańskiej armii od 1941 roku. Samochód był produkowany nie tylko na potrzeby wojska, ale też masowej sprzedaży. Obecnie samochody tej marki są wytwarzane przez koncern Fiat Chrysler Automobiles. Jeepy dzięki napędowi na cztery koła, wytrzymałości i mobilności doskonale nadawały się do warunków bojowych.
Wikimedia Commons
8 Pierwsze podpaski na rynku były produkowane przez firmę Kimberly-Clark. Pomysł na podpaski pochodzi od pielęgniarek, które pracowały na froncie. Zaczęły one wykorzystywać watę celulozową (służącą wówczas do opatrywania ran) w czasie miesiączek. Krótko po zakończeniu wojny Kimberly-Clark zaczął sprzedawać produkty higieniczne dla kobiet pod nazwą Kotex.
Flickr.com / Cara Grimshaw
9 Historia walkie-talkie zaczyna się w 1941 roku, kiedy to Motorola dostarczyła amerykańskiej armii radiostację SCR-536, nazwaną przez wojsko handie-talkie. Niewielka masa urządzenia (2,5 kg) umożliwiała jego ręczne użycie i konfigurację na szczeblu plutonów i kompanii wojskowych. Na początku 1943 roku do użycia wprowadzono plecakową radiostację Motoroli o wadze około 16 kg, nazwaną przez żołnierzy właśnie walkie-talkie. Po wojnie urządzenia znalazły szersze zastosowanie. Co ciekawe, walkie-talkie zostało zaprojektowane przez Polaka Henryka Magnuskiego.
Wikimedia Commons
10 Technologia będąca podstawą dla powstania kamer cyfrowych powstała przy współpracy NASA z amerykańskimi siłami lotniczymi. Odkąd supermocarstwa zaczęły wysyłać satelity szpiegowskie na orbitę, pojawił się problem polegający na konieczności przechwycenia niewywołanego filmu zrzucanego w pojemnikach z satelitów. W 1976 r. NASA i armia stworzyły satelitę "Kennan", której elektro-optyczna kamera przesyłała bezpośrednio na ziemię zdjęcia w cyfrowym formacie. Tak powstały kamery cyfrowe.
ShutterStock
11 Jeśli zainteresowała Cię galeria wojskowych wynalazków, zobacz również największe polskie odkrycia.
Domena Publiczna
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama