Miliony haseł i globalny zasięg. Mija 15 lat od powstania Wikipedii
Kiedy w 2001 r. pojawiła się na świecie, z internetu korzystało 8 proc. ludzkości. A dziś?
Kiedy w 2001 r. pojawiła się na świecie, z internetu korzystało 8 proc. ludzkości. A dziś?
1 Nawet jeśli te komplementy sprzed niemal dekady wydają się na wyrost, to trzeba przyznać, że Wikipedia bardzo zmieniła to, jak funkcjonujemy. Mówi nią Siri, studenci i uczniowie coraz częściej nią piszą, sądy używają jej już powszechnie w swoich orzeczeniach, a ustawodawcy w uzasadnieniach zmian prawa. Jednak nie jest dziełem tak bardzo masowego autora, jak to sobie kilka lat temu wyobrażali socjolodzy. Owszem, Wikipedię pisze „tłum”, ale jak na 291 wersji językowych i kilkadziesiąt milionów haseł, jest on dosyć skromny. W Polsce to niecałe 4 tys. zarejestrowanych i aktywnych redaktorów, choć większość artykułów edytować lub napisać od początku może każdy. – Co nie znaczy, że po takiej edycji tekst zostaje od razu zmieniony i zmiana jest już obowiązująca – tłumaczy Krzysztof Machocki, rzecznik prasowy stowarzyszenia Wikimedia Polska. – Mamy coraz bardziej rozbudowywany system kontroli tego, co się ukazuje.
DGP
2
W efekcie dziś o wiele trudniej zostać autorem Wikipedii i to też jest powód, dla którego liczba redaktorów nie przyrasta nam tak szybko.
I rzeczywiście, Wikipedia, w przeciwieństwie do innych tworów ery Web 2.0, nie opiera się na geometrycznym wzroście liczby aktywnych użytkowników. – Za jej sukcesem stoi raczej to, że służy coraz większej grupie ludzi. To, że dzięki niej zmienił się sposób docierania do wiedzy, do tego, jak ludzie się uczą. Ja sam mam dwójkę dzieci: 16- i 20-latka, i oni praktycznie cały swój proces edukacyjny przeszli w świecie Wikipedii – opowiada nam Marek Stelmasik, znany jako „Masti”, jeden z najdłużej działających u nas wikipedystów.
DGP
3 Ale wbrew temu, co pisała Tokarczuk, Wikipedia nie gromadzi „wiedzy z głowy”. Opiera się wyłącznie na informacjach potwierdzanych źródłami, do których prowadzą przypisy. I jest to skrupulatnie przestrzegane. Do tego stopnia, że gdy jedna z młodych polskich aktorek, której nazwisko było źle zapisane w napisach końcowych pierwszego serialu, w którym wystąpiła, i w takiej formule zaczęło funkcjonować w sieci, zgłosiła się do Wikipedii z prośbą o zmianę, encyklopedia musiała najpierw poprosić ją o interwencję w Filmwebie. Sam dowód osobisty dziewczyny nie wystarczał, potrzebne było źródło, do którego można się odnieść w przypisie.
DGP
4 Wikipedia ma też niemałą siłę sprawczą. – Tak było choćby z hasłem „Rzeczpospolita Obojga Narodów” angielskojęzycznej Wiki. Dyskusje o tym, jak przetłumaczyć tę nazwę – bo funkcjonowało w źródłach kilka wersji – trwały miesiącami i wywoływały spore emocje. Wreszcie padło na „Polish Lithuanian Commonwealth” i naszym sukcesem jest to, że dziś taka właśnie nazwa już powszechnie pojawia się w tekstach historycznych i naukowych. Taki mały wkład w rozwój badań historycznych – opowiada Machocki.
DGP
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama