Bezrobocie w górę

Stopa bezrobocia w listopadzie 2008 wyniosła 9,1 proc. wobec 8,8 proc. w październiku 2008 - podał we wtorek GUS.

A to oznacza, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu listopada 2008 r. wyniosła 1.398,5 tys. osób. Do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 232,8 tys. osób poszukujących zatrudnienia (o 8,2 tys. mniej niż w październiku 2008 r. i o 4,9 tys. więcej niż przed rokiem). Wśród bezrobotnych nowo zarejestrowanych 194,5 tys. osób, tj. 83,6 proc., stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny (przed miesiącem - 79,7 proc., przed rokiem - 83,1 proc.).

To nie koniec. GUS podał, że według danych z końca listopada, 333 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 29,5 tys. pracowników.

Reklama

Przed rokiem 162 firmy deklarowały zwolnienie 12,3 tys. pracowników.

Pesymizm konsumentów w górę

Grudniowe badanie nastrojów konsumentów wskazuje, że są one coraz gorsze. Według danych GUS bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej zmniejszył się o 3 pkt proc. w porównaniu z listopadem i ukształtował na poziomie minus 15,6 pkt proc. Wskaźnik wyprzedzający zmniejszył się o 4,3 pkt proc. i wyniósł -23,8 pkt proc.

GUS wskazuje, że taki poziom wskaźników oznacza możliwość istotnego spowolnienia dynamiki konsumpcji indywidualnej w IV kwartale tego roku oraz w kolejnych miesiącach przyszłego roku.

"Zanotowane zmiany obydwu wskaźników ufności konsumenckiej wynikają z pogorszenia ocen zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych i ogólnej sytuacji gospodarczej kraju (zarówno w ostatnich, jak i najbliższych 12 miesiącach), obecnego dokonywania ważnych zakupów i zmian poziomu bezrobocia (w najbliższych 12 miesiącach) oraz polepszenia ocen możliwości oszczędzania pieniędzy (w najbliższych 12 miesiącach)" - napisano w komunikacie.

GUS informuje także, że w wynikach za grudzień 2008 r. szczególną uwagę zwraca duży wzrost bardzo negatywnych ocen oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia w kraju, które ukształtowały się już na poziomie z 2005 r. oraz pogorszenie ocen obecnego dokonywania ważnych zakupów, które zmniejszyły się do poziomu sprzed dwóch lat.

Pesymizm konsumentów przekłada się na zakupy. Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 2,7 proc. licząc rok do roku. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna jednak spadła w listopadzie o 9 proc.

Budujemy mniej

Kolejne złe dane GUS dotyczą liczby zezwoleń na budowę mieszkań. Między styczniem a listopadem 2008 roku spadła ona o 6 proc. rok do roku i wyniosła 214,7 tys. Liczba mieszkań w budowie w tym okresie wyniosła 710,9 tys. i jest to o 3,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Produkujemy mniej

Źle się dzieje z nowymi zamówieniami w przemyśle. Spadły w listopadzie 2008 roku w ujęciu rok do roku o 12,5 proc., po spadku o 8,6 proc. w październiku 2008 roku. W ujęciu miesięcznym zamówienia w listopadzie spadły o 6,9 proc. w porównaniu ze spadkiem o 4,5 proc. w październiku 2008 roku.

Lepsza wydajność, ale...

W okresie styczeń-listopad 2008 wydajność pracy w przemyśle była o 1,7 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2007 roku przy większym o 2,7 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 9,9 proc.

Ministerstwo Finansów oczekiwało lepszych danych o konsumpcji

Widać wyraźnie, że tempo wzrostu PKB w czwartym kwartale słabnie i będzie niższe niż w poprzednich kwartałach tego roku - powiedziała we wtorek na konferencji wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska, odnosząc się do danych GUS. Oceniła, że "zaskakująco słabe dane dotyczyły sprzedaży detalicznej". "Biorąc pod uwagę wzrost wynagrodzeń, emerytur i spadek inflacji, spodziewałam się lepszych danych" - zaznaczyła.

"Trudno było oczekiwać lepszych danych makroekonomicznych, ponieważ odzwierciedlają one spadek koniunktury naszych głównych partnerów handlowych" - powiedziała.

Zajdel-Kurowska podkreśliła, że wzrost bezrobocia jest spowodowany wstrzymaniem prac sezonowych, m.in: w budownictwie i rolnictwie.

Na razie pomoc Banku Światowego

Polski rząd na razie chce reform i na ten cel pójdzie pożyczka z Banku Światowego. Umowę na kwotę 975 mln euro podpisano we wtorek.

"Pożyczka przeznaczona jest na wsparcie rządowych planów reform i konsolidacji fiskalnej, a także szerszego programu reform gospodarczych. Pożyczka na programową politykę rozwojową w zakresie zarządzania finansami publicznymi, zatrudnienia i sektora prywatnego, (...) będzie przeznaczona na wsparcie planów rządu w zakresie wzmocnienia jakości i efektywności zarządzania finansami publicznymi, zwiększenia podaży na rynku pracy osób o odpowiednich kwalifikacjach, a także wzmocnienie środowiska gospodarczego" - czytamy w komunikacie BŚ.